Европейския съд: Жалбата на роднините на загиналия турски рибар е неоснователна

mihail-conkov

Михаил Цонков

Европейският съд по правата на човека отдавна излезе с решение, че жалбата на роднините на починалия през 2008 г. турски рибар при инцидент във водите на Черно море е необоснована и недопустима, съобщиха от Министерство на правосъдието, пише Факти.бг.

Във връзка с медийни публикации за изпратена призовка до бившия граничен полицай Михаил Цонков по случая с починалия турски рибар при нещастен инцидент на 17 април 2008 г., Министерството на правосъдието спешно изпрати днес уведомителни писма до всички заинтересовани органи, относно решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) със задължение да го спазват.

Уведомителни писма с приложено решение по делото „Дерия Ерджан и други срещу България” и изразена позиция на българската държава, като страна по него, са изпратени до Върховна касационна прокуратура, председателя на Окръжен съд–Бургас, окръжния прокурор на Бургас, военно-окръжния прокурор на Сливен, председателя на районен съд–Царево, Главна дирекция „Гранична полиция“, Регионална дирекция „Гранична полиция“ – Бургас.

Жалбата пред ЕСПЧ се отнася до твърдени нарушения на чл. 2 и чл. 6 § 1 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, с оглед гарантиране правото на живот и ефективността на проведеното от националните власти разследване по случая.

Правителството на Република Турция е упражнило правото си по чл. 36 от Конвенцията, като е встъпило като трета страна по делото.

Процесуалното представителство на България пред ЕСПЧ към Министерството на правосъдието оспорва от името държавата оплакванията, като предоставя становища и доводи.

В решението си от 16 декември 2014 г. съдебен състав на ЕСПЧ единодушно обявява за недопустима, поради явна необоснованост, жалбата на роднините на починалия, след нещастен инцидент турски рибар, при който български гранични полицаи са направили опит да извършат проверка на борда на турски плавателен съд, навлязъл в българските териториални води на Черно море.

Съдът приема, че случаят касае настъпването на нещастен инцидент вследствие на случайно събитие, и констатира, че българските гранични полицаи не са допуснали прекомерна употреба на сила и не са нарушили правилата за използване на огнестрелно оръжие. В решението е записано още, че с оглед установяване на обективната истина, националните власти са провели ефективно разследване на действията на полицейските служители по време на инцидента, както и на всички обстоятелства по случая, включително и планирането и контрола на полицейската операция.

Съдът отбелязва, че обществената кампания, предприета в защита на граничния полицай, не е оказала въздействие върху обективното и безпристрастно разследване по делото. Приема, че националните власти са извършили задълбочено разследване на обстоятелствата около смъртта на турския рибар, като техните изводи са в съответствие със събраните доказателства.

ЕСПЧ изразява своето несъгласие с твърдението, че разследването в конкретния случай е опорочено от пристрастност и предубеденост.

Решението по делото „Дерия Ерджан и други срещу България” представлява интерес с оглед констатациите на ЕСПЧ относно изложените в жалбата оплаквания и мотивите, с които обосновава недопустимост на същата и основание за отхвърлянето й в съответствие с член 35 § 3 (а) и § 4 от Конвенцията.

Припомняме, че бившият граничен полицай Михаил Цонков, който преди 9 години застреля бракониер в Турция, е заплашен от екстрадиране в южната ни съседка. Прокуратурата в Турция е изготвила вече обвинителен акт срещу него. Цонков се е явил вчера в Бургаския окръжен съд, където му е връчена призовка. Според нея на 21 март Цонков трябва да получи обвинителен акт от Тежкия наказателен съд в Къркларели. Той е призован заедно със своите двама колеги – Живко Петков и Николай Тошков, като срещу тях са повдигнати четири различни обвинения.

На 17 април 2008 г. при сблъсък с турски бракониери на калкан, нарушили морската ни граница, от служебното оръжие на граничен полицай Михаил Цонков е произведен изстрел, причинил смъртта на единия от рибарите. Цонков и двама негови колеги са имали заповед да задържат чуждата гемия. При опит да спрат плавателния съд обаче, тримата срещнали яростна съпротива от страна на турците. Те не се подчинили и на заповедта да спрат, произнесена на три езика. Вместо това бракониерите опитали да потопят патрулния катер, като го надупчили с канджи. Започнал ръкопашен бой, при боричкането един от турците се опитал да избие пистолета от ръката на Цонков. Двамата се оплели в мрежите и при падането им служебният “Скорпион” гръмнал само веднъж. Изстрелът обаче се оказал фатален за Ерджан Ялчън, който почина на път за бургаската болница.