Звезделина Бонева от “Капабланка 97” – Дупница стана шампион на републиканското първенство по блиц в Приморско, перничанинът Любомир Данов – първи при мъжете

Звезделина Бонева и треньорът Георги Бедников

Любомир Данов

Състезаващата се за „Капабланка 97“ (Дупница) Звезделина Бонева спечели държавната титла по блиц в Приморско. Родената във Враца шахматистка, която подсили дупнишкия клуб в началото на сезона, демонстрира бърза мисъл и събра 6,5 точки.

Турнирът премина в 7 кръга на принципа “всеки срещу всеки”. Бонева събра 6,5 точки, като завърши реми единствено с останалата на четвърта позиция в крайното класиране Цвета Галунова от “Хармония” – Шабла. Сребърния медал при дамите спечели Доника Шивачева от “Тунджа 2009” – Ямбол с 5,5 точки, а бронзът остана за Виктория Радева от “Локомотив 2000” – Пловдив, събрала също 5,5 точки.

При мъжете шампион стана перничанинът Любомир Данов от клуб “Асеневци” (Велико Търново). 23-годишният Данов завоюва златния медал, след като събра 7 точки от 9 възможни, като остави на половин точка зад себе си представителите на “Абритус” – Разград гросмайстор Момчил Николов и международен майстор Ивайло Енчев, окичили се съответно със сребърния и бронзовия медал, и доайена на варненския шахмат Коста Ангелов от клуб “Георги Даскалов”, останал четвърти по допълнителни показатели. В челната шестица място намериха още държавният шампион в класическия шахмат гросмайстор Мариан Петров от “Етър” Велико Търново и 16-годишният Лъчезар Йорданов от клуб “Варна”, които завършиха с по шест точки.