Правителството одобри Истанбулската конвенция, 8 министри гласували против

Ратификацията няма да доведе до промяна в Конституцията, нито ще доведе до задължение за България за въвеждане на еднополови бракове, заяви министър Захариева

Министерският съвет прие Закон за ратификация на Истанбулската конвенция, която е срещу домашното насилие и насилието от всякакъв вид срещу жени и момичета. Това съобщи след заседанието на кабинета министърът на външните работи  Екатерина Захариева.

Бурни дебати съпътстваха правителственото заседание, на което бе прието да ратифицираме Истанбулската конвенция, призна външната министърка Екатерина Захариева. Основните й противници са Обединените патриоти, които излязоха преди дни и с декларация срещу ратифицирането. Според тях тази конвенция узаконява еднополовия брак.

Очевидно и техните представители в МС Валери Симеонов и Красимир Каракачанов са упорствали до последно. Но не само министрите на патриотите са гласували против Истанбулската конвенция.

„Не става въпрос за някакво политическо противопоставяне. Става въпрос за позиция, която са взели. Всеки взима позиция с оглед на своята компетентност и своето убеждение.

Валери Симеонов

Не само Обединени патриоти, 8 човека от министрите гласуваха против. Мисля, че това е нормален начин за взимане на решение. Мнозинството взима решение, така е и в Народното събрание. Дали ни харесва, или не ни харесва – това е“, коментира още Симеонов. Той не каза имената на колегите си, които са се опънали на толерантността и разчупването на стереотипите с отваряне на вратичка към узаконяването на еднополовия брак благодарение на конвенцията. Поясни обаче, че против са гласували тези му колеги, които били нормално сексуално ориентирани. Дали премиерът Бойко Борисов е бил сред тях, Симеонов не забелязал, защото по време на гласуването гледал в друга посока, призна той.

До голяма степен той и колегите му, които били против ратификацията на конвенцията, били успокоени с обещанието за съпътстващата декларация, в която Народното събрание да уточни българската позиция и да премахне страховете им, което съобщи по-рано и министърът на външните работи Екатерина Захариева.

На въпрос дали има опасност у нас да бъде признат третият пол, Симеонов отговори: „Мисля, че не трябва да се влиза в детайли, след като сме изразили една позиция, значи имаме основания и притеснения. След обсъждането не би трябвало да има такава опасност“.

Решението не е било взето единодушно, призна и Захариева. По думите й националистите са се подвели по текста за равнопоставеност на половете, ставало дума за това да няма домашно насилие и да се разчупят стереотипите с посягането върху жени и момичета и изнасилването им.

Ратификацията няма да доведе до промяна в Конституцията, нито ще доведе до задължение за България за въвеждане на еднополови бракове, заяви Захариева, като се позова на анализ на юристи. У нас скочиха срещу Истанбулската конвенция, в нея бил записан „неутрален пол“. Във връзка с притесненията на представители на Патриотичния фронт, че конвенцията е врата към признаването на третия пол, Захариева поясни, че ако е нужно, при ратифицирането на документа от Народното събрание ще бъде гласувана и обяснителна декларация, която гарантира, че няма да има промени в българската Конституция.

Конвенцията беше подписана миналата година, напомни Захариева и работна група в правосъдното министерство с участието на ведомства и неправителствени организации е работило по текстовете на конвенцията и закона за ратификацията в продължение на една година. Конвенцията е приета единодушно на заседание на Съвета за съдебна реформа.

Целта на Истанбулската конвенция е да може от ранна детска възраст да се разчупят стереотипите за това, че жената в някои части на света е нормално да бъде подлагана на домашно насилие, включително и на изнасилвания в семейството, и възпитание в толерантност и зачитане на равенството на половете – нещо, което е и основен принцип в нашата Конституция, посочи външният министър. Конвенцията е добра и за мъжете, защото чрез нея се променя стереотипната представа, че мъжът задължително трябва да осигурява препитанието на семейството.

В отговор на въпрос министър Захариева каза, че с ратификацията на конвенцията не се въвежда “трети пол” и допълни, че конвенцията извежда защитата на правата на жените и мъжете на най-високо ниво и ратифицирането й ще постави България “на картата на правовите държави с високи стандарти на защита”.

Захариева подчерта, че конвенцията не въвежда нещо, което да го няма в българското законодателство и в Конституцията, но извежда задълженията на държавата и обществото на по-високо ниво на образование, защита, мерки и помощ, ако се стигне до домашно насилие.

Министърът призна, че според конвенцията поемаме задължение да обучаваме и децата в училище в толерантност между половете и разчупване на стереотипите, каквото и да означава това. Захариева посочи, че конвенцията е ратифицирана от 17 държави от ЕС, ние сме 18-ата. Ратификацията трябва да се състои в парламента, а по думите на Захариева ще има съпътстваща декларация към конвенцията, в която депутатите щели да изчистят недоразуменията.

Гинеколожката Таня Андреева: Няма ”трети пол”

Таня Андреева

Лекар съм, акушер-гинеколог. Виждам всеки ден как се раждат децата – момичета и момчета (женски и мъжки пол). Няма трети пол. Това заяви д-р Таня Андреева, бивш министър на здравеопазването.

Може ли някой да ми обясни какво представлява “трети пол”?!

Проблемът с гласуването за признаване на “трети пол” е сериозен. Освен икономическите и социални причини това е не по-малко важно за демографската политика и раждаемостта. Не може да объркваме децата си! Няма трети пол! А кой как се чувства, е въпрос на избор, подчерта д-р Андреева.