Залесяват с фиданки незаконни сметища в Бистрица

  • В ЮЗДП връчват наградата „Лесовъд на годината“

 

500 фиданки от черен бор ще бъдат засадени на територията на община Дупница в Седмицата на гората. Инициативата ще се проведе на 4 април. В 10 часа е предвидено залесяване на район около село Бистрица, където в годините досега имаше нерегламентирани сметища, а идеята е районът да се облагороди. В 13 часа пък ще започне засаждането на черния бор в района на еврейските гробища, където склонът вече е почистен от храсти и изсъхнали дървета, като в дейностите ще се включат ученици, младежи и деца. Инициативата е на РДГ-Кюстендил, ТП ДГС “Дупница” и община Дупница.

Същевременно Югозападното държавно предприятие е домакин на националното откриване на Седмицата на гората, която тази година се отбелязва за 95-и път в дните 1-7 април. Мотото е „140 години история и традиции в грижата за бъдещето на гората!”.

Официално началото на седмицата ще бъде дадено на 1 април от 11,00 часа в Драматичен театър „Никола Й. Вапцаров” – гр. Благоевград. В събитието ще участват официални лица, лесовъди и служители от горската система на страната, гости и представители на ведомства и институции. Традиционно ще бъдат връчени наградите „Лесовъд на годината“ и „Служител по контрола и опазването на горските територии“ за 2018 година. Символичното залесяване ще се извърши в естествена горска среда край с. Горно Хърсово, района на „ДГС Благоевград”.

На 2 април в землището на с. Куртово Конаре, община Стамболийски, ЮЗДП ще представи най-новото си териториално поделение – „Държавно ловно стопанство Кричим”. В края на миналата година с решение на правителството стопанство Кричим беше предоставено за безвъзмездно управление на предприятието.

На 5 април от 10,00 часа пред сградата на „ДГС Благоевград” започва безвъзмездно предоставяне на 500 бр. семенищни фиданки за залесяване на граждани. Фиданките са от видовете червен дъб, липа, бреза, люляк и са произведени в горския разсадник на стопанството. Седмицата на гората се чества от 1925 година. Тогава в България се провежда първият празник на залесяването. Девет години по-късно стажант-лесовъдът Георги Минков предлага честването да продължи цяла седмица.

След Втората световна война, през 1956 г., празникът е възстановен. Оттогава датира традицията той да се провежда в първата седмица на април.