Изработване на глинени копия на праисторическа игра е новото предизвикателство за деца и любопитни възрастни в Кюстендил

  • Оригиналната находка, датираща от каменно-медната епоха, е експонирана в археологическата зала на РИМ

 

Поредно предизвикателство отправя Регионален исторически музей – Кюстендил към децата и любопитни възрастни. Музейната работилница през април представя нова и доста интересна тема – “Играта в праисторията”. От музея коментираха, че вече има десетки записвания за посещения от деца, предимно групови, които ще се включат в изработването на глинени копия на праисторическа настолна игра.

Оригиналната находка, датираща от каменно-медната епоха и експонирана в археологическата зала на РИМ-Кюстендил, представлява керамичен предмет с форма на четиристенна пресечена пирамида. Горната му плоскост е с квадратна форма. Върху нея има 16 ямички, групирани по четири в четири редици.

„Предполага се, че находката е вид развлекателна игра. Откритите паралели със съвременна настолна игра, наречена „Манкала”, ни дават възможност да приложим адекватни правила за игра с помощта на керамични топчета или малки камъчета, с което да провокираме интереса на децата към експоната. Игрище с 16 кръга дава възможност за игра и с помощта на стикове и пулове“, коментираха експерти от музея в областния град.

Музейната работилница „Играта в праисторията“ е част от новата образователна програма на музея „Култура и изкуство в древността“. „Тя се разработва в рамките на проект „Децата и музея. Културното наследство през призмата на детските ръце“, финансиран от Министерството на културата, който е насочен към надграждане на образователната среда в музея за осъществяване на музейно възпитание“, обявиха още от културната институция в Кюстендил.