Румен Радев за избора на нов главен прокурор: Не настоявам за имена, а за законност

Държавният глава присъства на тържествената церемония по дипломиране на двадесет и петия випуск на Американския университет в България (АУБ) в Благоевград. На кратък брифинг държавният глава отговори на премиера Борисов за срещите му с магистрати, коментира и сделката за американските изтребители.

„Мисля, че това е една изкуствена драма, всички знаят много добре, че не каня магистрати вкъщи или на тайни вечери, нито викам главния прокурор всяка сряда. Не обсъждам личности по принцип, не настоявам за имена, а за спазване на закона. Затова мисля, че тези консултации отговарят на очакванията за ясни критерии, мотивирани предложения и прозрачни процедури за избора на нов главен прокурор. Защото обществото ни очаква справедливост, очаква реална борба с корупцията. Затова и всички институции, ангажирани с този избор, трябва да осъзнават и да не забравят високата обществена отговорност“, каза президентът Румен Радев.

„Аз мисля, че след като правителството и Народното събрание задраскаха състезателната процедура, която е гарант за постигане на най-добри условия за България, вече трудно можем да говорим за предложение. Правителството прие българите да плащат при неясни условия и да плащат повече, но не казват колко, защото виждате – идват избори”, заяви Радев.

В началото на церемонията държавният глава поздрави 197 бакалаври от 17 държави и 21 магистри по бизнес администрация за ръководни кадри.

Вярвам, че младите хора от десетки държави, които избраха да завършат Американския университет в Благоевград, ще дадат пример на своето и следващите поколения за това, че автентичният и траен успех изисква висока лична мотивация, пълна отдаденост и дисциплина. Това заяви президентът Румен Радев на тържествената церемония в Американския университет в Благоевград.

57% от завършващите студенти са от България, а останалите идват от страни като Албания, Грузия, Русия, Виетнам и САЩ. И тази година най-много са завършващите „Бизнес администрация“ (39%), следвани от „Журналистика и масови комуникации“ (13%), „Икономика“ (11%) и „Информационни системи“ (11%). Благодарение на образователната система liberal arts 63% завършват висшето си образование с две специалности. АУБ е единствената образователна институция в региона, която дава тази възможност и в която завършващите получават две дипломи – американска и българска./БГНЕС и БТА