“Булгартрансгаз”: Не сме уведомявани за подизпълнител на “Турски поток”

“Булгартрансгаз“ не е уведомяван за привличането на подизпълнители за строежа на газопровода „Балкански/Турски поток“ на територията на България, съобщиха от дружеството.

Коментарът е по повод на новината, че регистрираната в Белград руска компания IDC (Infrastructure Development and Construction), която беше главен изпълнител за изграждането на газопровода „Турски поток“ през Сърбия, също ще бъде подизпълнител на българския участък от газопровода.

От българския оператор припомнят, че имат сключен договор със саудитския консорциум „Аркад“ за изграждането на магистрален газопровод до българо-сръбската граница.

„Следва да се има предвид, че съгласно българското законодателство, отговорността за начина на изпълнение на обекта е изцяло на изпълнителя по договора, както по отношение на осигуряването на пълния обем от доставки на оборудване и материали, така и по отношение на извършване на строителните дейности. Към настоящия момент „Булгартрансгаз“ ЕАД не е уведомяван за привличане на подизпълнители за извършване на дейности по изпълнението на договора“, заявяват от „Булгартрансгаз“.

От там обясняват, че правоотношенията по договора за изграждане на обекта са между възложителя и изпълнителя, като съответно, както беше посочено, изпълнителят носи отговорността за изпълнението. В тази връзка възложителят няма право да влияе върху организацията на изпълнение, създадена от Обединение „Консорциум Аркад“.

Към настоящия момент се работи на територията на 15 общини в пет области – Велико Търново, Плевен, Ловеч, Враца и Монтана. Общо във временните строителни бази са доставени 19 947 броя тръби, или 239,36 км. Общият почистен хумус от сервитута на газопровода е 162,6 км. Разнесените тръби по трасето са 139 км, от които са заварени 103 км.

За цялостната реализация на проекта за разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД от българо-турската до българо-сръбската граница ще бъдат изградени и две компресорни станции – КС „Нова Провадия“, в землището на с. Ветрино, област Варна, и КС „Расово“, в района на с. Расово, област Монтана.

След проведена открита процедура по ЗОП за изпълнител на компресорните станции беше определен участникът ДЗЗД „ФЕРОЩАЛ БАЛКАНГАЗ“, с който е сключен договор за проектиране, доставки и изграждане на 03.10.2019 г.

Към настоящия момент договорът се изпълнява съгласно договорните срокове, изработват се необходимите инвестиционни проекти за двете компресорни станции и съпътстващата ги инфраструктура.

С цел спазване екологичното законодателство на Република България за КС „Нова Провадия“ е необходимо провеждането на процедура по оценка въздействието върху околната среда, за което в началото на месец март 2020 г. с определения за изпълнител участник ще бъде сключен договор след проведена обществена поръчка по ЗОП. /БГНЕС