Започнаха Коледните пости – време за смирение и чисти по

На 15 ноември започват Коледните пости (Рождественски пост), които продължава до 24 декември включително, когато отбелязваме празника Бъдни вечер. Те символизират страданията на Дева Мария в последните 40 дни, преди да роди Спасителя.

По време на тези пости не се позволява консумацията на месо, мляко и млечни продукти, яйца. Изключение се прави на Никулден, когато е позволена консумацията на риба. В дните 15-22 ноември се спазва строг пост, като от 23 ноември до 19 декември са позволени вино, риба и морски дарове, без дните сряда и петък, когато отново се спазва строг пост, и от 20-24 декември отново се минава към строг пост.
Изключение от Коледните пости църквата прави за децата, бременните жени, болните и възрастните хора.
Виното е единствената алкохолна напитка, която се позволява за консумация, освен в дните сряда и петък. Виното се позволява, защото символизира Христовата кръв.
Постите масово се свързват с отказа от консумация на храни от животински произход, но всъщност те са времето, в което човек трябва да положи по-големи усилия, за да стане по-добър. Свързва се с духовна концентрация, определени молитви и други начини за побеждаване на телесното начало. Смята се, че освен пречистване на тялото, лишението от определени храни помага на човек да освободи и душата си от лоши мисли и чувства.
В края на поста следва изповед и причастие за постещия. На 25 декември празнуваме Рождество Христово и се позволява консумацията на храни с животински произход
От началото на Коледните пости до празника Въведение Богородично, който се отбелязва на 21 ноември, са забранени венчавките.

 

Какво да хапваме по време на постите?

Организмът ни има нужда от белтъчини, така че изключвайки месото и млечните продукти, е нужно да ги заместим с такива от друг произход. Това са ястия с:
боб, леща, ориз (особено кафяв), булгур (пшеница), нахут, киноа, гъби, авокадо, всякакъв вид кълнове, соеви продукти – тофу, мляко, соева кайма и шницели, растителен кашкавал и сирене, сушени плодове, кълнове и пълнозърнести продукти. Добавете също ядки и семена в менюто си – фъстъци, орехи, лешници, бадеми, сусам, тиквено и слънчогледово семе и други
По време на постите е нужно да хапваме и повече плодове и зеленчуци, които да донесат на организма ценни витамини и минерали – не забравяйте да включите в менюто ябълки, портокали, киви.
По време на Коледните пости е сезонът на картофите, зелето, цвеклото, карфиола, броколите, морковите, спанака, праза, тиквата, все още има патладжани. Освен това можете да хапвате и грах, бамя, брюкселско зеле, царевица, боб, които могат да се намерят замразени в повечето магазини.
Почти всички видове макаронени изделия са подходящи за пости. Все пак обърнете внимание на етикета – дали не е отбелязано наличието на яйца, или други животински продукти.
Зехтинът, както знаете, има свойствата да изчиства организма от натрупаните мазнини, така че използването му ще спомогне още повече за прочистването на организма от токсините.

Както стана ясно, има дни, в които да се яде риба, е позволено (на Никулден даже задължително). Ето и някои от рибите, които са с най-високо съдържание на белтъчни: риба тон, херинга, лефер, паламуд, скумрия, сардина, хек, сафрид, бяла риба, пъстърва. Не забравяйте и разнообразието от безгръбначни мекотели, които в дните, когато не се спазва строг пост, са разрешени: октоподи, калмари, рапани и миди.

 

РЕЦЕПТИ

Бобени кюфтета

 

Продукти:

-1 голяма консерва боб
– 2 големи моркова
– 2 скилидки чесън
– 1 връзка пресен лук
– 100 г галета или натрошен стар хляб
– 1 и 1/2 ч.л. кимион
– зехтин
– черен пипер
– сол
– 1/2 връзка магданоз

Приготвяне:

Морковите се обелват и настъргват на едро ренде, след което се задушават в малко зехтин, докато омекнат. Когато са готови, може да прибавите към тях и нарязания на ситно лук. Отцедете боба и го пасирайте в блендер. След като се получи гладко пюре, може да го прехвърлите в голяма купа. Прибавете галетата, морковите и лука, стрития чесън, подправките и нарязания магданоз. Разбъркайте добре сместа, покрийте с фолио и оставете за 30 мин. в хладилника да стегне.
След това оформете кюфтета, които подредете върху намазана със зехтин и покрита с пергаментова хартия тава. Върху всяко кюфте капнете по 2-3 капки зехтин. Печете в предварително загрята фурна на 200 градуса до готовност (около 20 минути).

Постна салата с булгур

 

Продукти:

– 500 г булгур
– 1 глава кромид лук
– 1 голяма краставица
– 2 бр. червени чушки
– 2 стръка магданоз
– 4-5 супени лъжици зехтин
– 1 домат
– сол и черен пипер на вкус

Приготвяне:

Сварете булгура в подсолена вода. След като е готов, го прецедете добре. Нарежете на ситно всички зеленчуци и магданоза. Добавете ги в булгура. Изсипете зехтина към сместа и разбъркайте. Прибавете солта и черния пипер и отново разбъркайте добре. Всички продукти трябва да се смесят.  Сервирайте салатата охладена.

Супа от леща и спанак

Продукти:

– 1 с.л. олио
– 2 глави лук, нарязани на ситно или кръгове
– 2 скилидки чесън, млян
– половин чаша леща
– 2 чаши вода
– 200 г спанак
– 1 ч.л. сол
– 1 ч.л. кимион
– черен пипер на вкус

Приготвяне:

Загрейте мазнината в тиган. Сотирайте лука за около 10 минути, докато започне да става златист. Добавете чесъна и запържете за още 1 минута. Добавете лещата и водата в голяма тенджера. Оставете я да заври. Покрийте и намалете огъня. Оставете да покъкри за около 30 минути. Нека лещата омекне.
Междувременно задушете леко спанака в тигана. Добавете го в тенджерата при лещата. Подправете с подправките, лука и чесъна. Ако е необходимо, добавете още малко вода. Покрийте отново и оставете да къкри за 10-15 минути. По желание можете да добавите и домати или доматено пюре към супата.