Заради пенсионната реформа: Национална стачка блокира Франция

Французиte се против реформата

Втора национална стачка във Франция наруши производството на електроенергия в страната, затрудни обществения транспорт и затвори училищата, докато много французи протестират срещу планираната реформа, която ще увеличи възрастта за пенсиониране, съобщиха световните агенции.
Само една трета от високоскоростните влакове в страната пътуваха. Функционирането на парижкото метро също бе сериозно затруднено, по станциите имаше навалица от хора, блъскащи се един в друг, докато се опитват да се качат на някои от малкото наличните мотриси. На метростанция “Конкорд” в центъра на Париж 59-годишната Катрин, помощник-адвокат, казва, че няма нищо против да чака влака или да върви пеша. “Подкрепям ги”, каза тя и добави: “Скоро ще навърша 60, така че наистина не съм доволна от перспективата (да работя) още две години”.
Не всички обаче са на това мнение. “Няма смисъл да стачкуваме. Този законопроект ще бъде приет във всеки случай”, каза 34-годишният Матийо Жако, който работи в сектора на луксозните стоки. Половината учители в началните училища напуснаха работните си места, както и персоналът на петролните рафинерии и обществените радио- и телевизионни оператори, по които вместо новинарски програми се излъчваше музика.
Ученици блокираха парижката гимназия Тюрго, развяващи плакати с надписи “Подкрепа на работниците” и “Разгневени младежи”.

Проучванията на общественото мнение показват, че повечето французи се противопоставят на реформата, но президентът Еманюел Макрон възнамерява да отстоява въвеждането й. Реформата е “жизненоважна” за гарантиране на жизнеспособността на пенсионната система, заяви той вчера.

Плановете на правителството предвиждат увеличаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години, като също така отлагат възрастта за получаване на права за пълна пенсия.

Синдикатите се надяват да повторят голямата активност, наблюдавана в първия национален ден на протест, на 19 януари, когато повече от един милион души излязоха по френските улици.
На този фон Франция е генерирала с 4,5 на сто, или 3 гигавата по-малко електроенергия, тъй като служители на атомни електроцентрали и топлоцентрали се присъединиха към стачката, сочат данни на държавната енергийна корпорация Е Де Еф (EDF).

Френският премиер Елизабет Борн коментира темата като каза, че вдигането на пенсионната възраст до 64 години “не подлежи на обсъждане”, но правителството проучва начини да компенсира част от въздействието, особено върху жените.