За какво ще работят партиите в новия парламент

Към депутатите от трибуната се обърна президентът Румен Радев. Той коментира, че всяко начало е заредено с надежди. Изрази надежда 48-ото НС да ни изведе от спиралата на политическа нестабилност. Акцентира, че пред депутатите има няколко важни задачи – бюджетът за следващата година, борбата с бедността, високите цени, ръст на престъпността, като мерките трябва да бъдат решителни и незабавни. Допълни, че при нужда служебният кабинет е готов със свой проектобюджет.

Минути след откриването на новия парламент групите прочетоха своите първи декларации.

От ГЕРБ-СДС

направиха заявка към другите, че очакват диалог в името на ново правителство.
„Все по-тежко започва да стои въпросът има ли смисъл от парламент и парламентарна демокрация, след като партиите не са в състояние да произведат управление на страната. Този въпрос очертава пътя към разпада на политическата система, а оттам и на самата представителна демокрация като такава. Резултатите от изборите показаха, че в България има огромно проевропейско мнозинство. Те показаха, че българите предпочитат стабилността пред експериментите”, заяви Десислава Атанасова.

Вторите по големина в новия парламент –

„Продължаваме Промяната”, обещаха

да отстояват своите искания и да държат на думата си.
„Нашите предизборни обещания са в четири области и независимо дали ние или някой друг предложи тези политики – ние ще ги подкрепим. Ще работим за това България да е уважаван и равнопоставен член на ЕС и НАТО. Всички ние дадохме дума да решим проблемите на хората и да започнем да градим отново тази България, за която си мечтаем. В този парламент ПП ще възстанови работата си оттам, откъдето беше спряна. Този път като конструктивна, предвидима опозиция”, заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков.

От ДПС пък обявиха, че са готови на диалог.

„Ако политиците и партиите не си дадем сметка за опасностите пред страната ни и не направим необходимото да има диалог, рискуваме бъдещето на държавата. Отговорността ни трябва да е на ниво, за да се справим заедно. Правителство с ясна програма и срокове, с подкрепата на всички отговорни партии е път към успеха. Да седнем на масата на преговорите”, апелира председателят на Движението Мустафа Карадайъ.

Виновни, според „Възраждане”,

за сложния път към съставянето на кабинет са именно депутатите.
„Уважаеми сънародници, ако вие с вашето негласуване, произнесохте смъртната присъда на българската фасадно-параванна демокрация, то евроатлантическата тълпа тук привежда тази присъда всеки ден. От тези хора ли очаквате да ви управляват? Очаквате ли да е добре и да поставят националния интерес на първо място?”, попита лидерът на партията Костадин Костадинов от парламентарната трибуна.

От БСП отново казаха „Не”

на бъдещо управление с ГЕРБ-СДС. И очертаха четири важни приоритета, които очакват вниманието на народните представители. „Първо – благосъстоянието на българския народ. Второ – финансова стабилност и развитие на икономиката. Трето – безкомпромисна борба с корупцията. И четвърто – гарантиране на мир за българския народ и защита на неговото достойнство”, заяви лидерът на левицата Корнелия Нинова.

Според „Демократична България”

корупцията е основен проблем пред съставянето на редовно правителство.
„Това е четвърти парламент за 18 месеца, което е абсолютно безпрецедентна ситуация. Напът сме с голяма вероятност да отидем към следващи избори. Но не е само това. В България през това има служебно управление, което започва да изглежда не като изключение, а като част от правило, което се очертава”, каза съпредседателят на ДБ Христо Иванов.

Новобранците в 48-ия парламент – „Български възход”,

запазиха диалогичния си тон.
„Народът ни изпрати, за да търсим решения, а не да демонстрираме партиен егоцентризъм”, каза лидерът на формацията Стефан Янев. И допълни, че БВ ще се концентрират върху три основни теми – сигурност, справедливост и солидарност./НОВА