Кметът на Благоевград  прекрати обществената поръчка за депото и спря бонуси на общинари

По време на вота са писани между 6-8 пъти по-високи възнаграждения, в сравнение с изборите преди 2 г.

 

Кметът на Благоевград Илко Стоянов е отменил заповед на предишното общинско ръководство за изплащане на допълнително материално стимулиране, заради допуснати законови нарушения. Това стана ясно по време на пресконференция.
Той обясни, че временно изпълняващия длъжността кмет на Благоевград Ясен Попвасилев е разписал заповед за допълнително материално стимулиране на целия състав на Община Благоевград в размер на една допълнителна заплата.
Въпросното ДМС е било за второто тримесечие на годината. Според Илко Стоянов не е спазен законът при издаването на заповедта, което е наложило тя да бъде спряна. Първото допуснато нарушение е, че не е посочени източникът, от който са отделени въпросните финансови средства.
Освен това не е била направена оценка на служителите, на базата на която би следвало да се отпускат подобни материални стимулирания. Кметът на Благоевград подчерта, че всички служители ще получат допълнителни възнаграждения, но това ще стане след изчистване на допуснатите нарушения. Илко Стоянов допълни, че се прави и проверка във връзка със заповед, в която са разписани сумите, които ще получат хората от Общината, които са работили по време на изборите. По думите му любопитно е, че на част от общинското ръководство са писани по 20 часа извънреден труд и то в три последователни дни. Самите възнаграждения също са по-големи от тези, които са били предвидени по време на местните избори през 2019 г.
Директорът на финансовата дирекция в Община Благоевград Борис Механджийски каза, че става дума за между 6-8 пъти по-високи възнаграждения, сравнено с изборите преди 2 години.
Илко Стоянов бе категоричен, че на служителите трябва да се дава ДМС, но то трябва да се получава с приоритет от тези, които получават най-ниски заплати. Предстои да бъдат изготвени ясни и точни критерии при какви условия ще се дават такива допълните средства и най-важното – ще се извърши оценка на служителите, на базата на която ще се прецени кой какво ДМС трябва да получи като размер.

На брифинга стана ясно още, че новият градоначалник е прекратил обществената поръчка за избор на оператор за анаеробната инсталация в депото за отпадъци край Бучино. По думите му причината е, че липсват ясни критерии за избора на оператор. „Ще свикам събрание с другите кметове на общините – Симитли, Кочериново, Рило и Бобошево, които ползват депото, за да определим ясни критерии. Аз ще предложа операторът да отговаря на три важни критерия – опит, обем и финансова стабилност. За мен финансовата стабилност на оператора е най-важна, защото до някаква степен от това ще зависи определянето на размера на такса смет“, каза още той.
От своя страна главният еколог на общината Диана Стефанова отбеляза, че в момента има избран оператор, който стопанисва самото депо, като в дейността му се включва – вход, кантар, клетката за отпадъци и пречиствателната станция. Той е започнал работа на 1 май 2020 г.

Припомняме, през януари скали и земна маса паднаха върху една от сградите на депото и бяха нанесени щети върху покривната конструкция на съоръжението. През юни пък бе открита нова инсталация, изцяло пилотна за България.