ОбС-Банско реши: Училището и детската градина в Места стават защитени

  • Кметът Иван Кадев докладва изпълнението на Общинския план за развитие и Програмата за управление

 

Общинските съветници в Банско дадоха съгласие основното училище „Св. св. Кирил и Методий” и детската градина в сeло Места да бъдат включени отново в списъците на средищните и на защитените детски градини и училища в Република България за следващата 2021/2022 учебна година. Аргументите за това са, че единствено детската градина и основното училище са достъпни и най-близки като разстояние за учениците от селата Места, Филипово и Обидим.

Едва 51 деца от първи до осми клас ще се обучават в училището през новата учебна година. Трима от тях пътуват 10 км от с. Обидим, а останалите – по 2 км от Места и Филипово. Пътуването не е проблем, тъй като училището разполага със собствен високопроходим транспорт. Осигурено е целодневно обучение и столово хранене за всички ученици, уточняват от Общинската администрация в Банско. 21 деца, от които осем в задължителна предучилищна възраст, са пък най-малките жители в Местенски район. Те посещават единствената детска градина, която също е в село Места.

На сесията си общинските съветници приеха Годишен план на дейностите за подкрепа на личностно развитие на децата и учениците на територията на община Банско за 2021 г., която е част от Общинската стратегия за подкрепа за периода 2020-2022 г. По предложение на Районната дирекция „Социално подпомагане” на заседанието бе одобрена Общинска програма за закрила на детето за 2021 г. Общинските съветници разгледаха и приеха годишните отчети за дейността и финансовото състояние за 2020 г. на читалищата „Никола Вапцаров 1894” – гр. Банско, „Димитър Благоев 1925” – гр. Добринище, „Никола Вапцаров 2010” – с.Филипово, „Иван Кюлев 1996” – с.Места и „Светлина 2006” – с.Кремен.

Кметът Иван Кадев пък докладва изпълнението на Общинския план за развитие и Програмата за управление на община Банско
за 2020 г. “Необичайна и много различна, 2020 г. остана белязана със знака на пандемията COVID-19. Година, която подчини живота ни на коронавируса и нанесе непредвидени последствия върху всички сектори на обществения живот. Обявеното извънредно положение за цялата тeритoрия на България, карантинирането на град Банско и впоследствие – извънредната епидемична обстановка за страната, наложиха и в управленската ни програма да се пренаредят приоритетите.
На първо място трябва да се изтъкне работата в социалната сфера и здравеопазването. Доколкото това беше в нашите възможности, бяхме в помощ на личните лекари и спешната медицинска помощ и най-вече – на жителите на общината. Още в началото на пандемията беше сформиран кризисен щаб и открити горещи телефони. Служителите на заведения за социални услуги бяха непрекъснато на разположение на гражданите, които имаха нужда от помощ. Изхранвахме над 350 лица, посещавахме нуждаещи се хора и оказвахме, понякога дори и само психическа, подкрепа. Проектите “Топъл обяд” и “Патронажна грижа” обхванаха голяма част от нуждаещите се, допълнително помогнахме с общински средства за справяне с извънредната ситуация”, отбеляза Кадев.


В тази обстановка бяха големи проблемите и за целия бизнес в града и във всички сфери на обществения живот. По думите на кмета всички училища успяха да се пригодят много бързо към новите начини на обучение и образователният процес да продължи без проблеми, макар и по различен начин. “Грижата ни за децата и подрастващите не е преставала през цялата година.
Опитахме се да облекчим бизнеса с освобождаване от някои такси, доколкото това беше възможно. Вие всички сте участници в този процес и няма да повтарям взетите съвместно решения.
Успяхме да спасим лятната културна програма, доколкото противоепидемичните изисквания ни позволиха, и по този начин да има глътка въздух за туристическия бизнес в общината. Наясно сме, че той е водещ за местното население и затова продължаваме да полагаме усилия за неговото съживяване.
Смятам, че изпълнихме и немалка инвестиционна програма, с което поддържаме доброто състояние на цялата община. Рехабилитираха се улиците “България”, “Цар Симеон”, “Глазне”, вкл. по тази улица беше изградена и разделна канализация. В град Добринище се рехабилитираха улиците “Първи май”, “Яне Сандански” и “Христо Ботев”. Изцяло се изгради и улица “Найден Геров” в Банско”. Изпълниха се проектите за енергийна ефективност на три сгради – кметство Места, кметство Добринище и общинската сграда на ул. “Патриарх Евтимий”. Изгради се спортната площадка в ПЛТГ и изцяло се поднови спортната площадка на улица “България”.
Извършиха се ремонтни дейности на всички детски площадки в града и на много улици в общината. Повечето от средствата, вложени в инфраструктурни проекти, бяха осигурени от оперативните програми. “За настоящата година също сме осигурили средства, с които да изпълним сериозна инвестиционна програма”, каза в заключение Иван Кадев.