Състезание по кореш, научен форум и много танци на Църногорския събор

  • 29-годишният Димчо Димчев получи за награда жив овен като победител в състезанието по поясна борба

 

За втора поредна година Църногорски събор „В сърцето на Граово“ представя красотата и богатството на фолклора, вярата, обичаите и занаятите в Граовска област. Част от празника в Църногорския манастир „Свети свети Козма и Дамян“ станаха стотици души, политици, общественици.

Научен форум „Храната на бъдещето“ представи на широката аудитория развитието на биоземеделието и изобщо развитието в земеделския сектор в област Перник. Акцент бе поставен и върху вярата като духовна храна, думите и новините, с които ежедневно се храним, образованието и научните достижения, които вече ни носят послания от  бъдещето. В колоквиума участие взеха министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева и Негово преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп.
Празникът продължи с традиционния водосвет за здраве във фиалата на манастирския комплекс и официалното откриване на Църногорския събор.

През втория ден от Църногорския събор присъстващите наблюдаваха българска поясна борба – кореш, която се превърна в една от атракциите на второто издание на събора. В състезанието се включиха 49 участници. Победител в надпреварата стана 29-годишният Димчо Димчев, който получи за награда жив овен.

Поясната борба е типична за всички степни народи, защото те са конни и спортът е бил с военно приложение – трябвало е бързо да бъде свален противникът от седлото, при това в движение. Велика България на Кубрат и предците му се смята за мястото, откъдето историята на тази дисциплина е започнала.

След това, на родна земя е продължила през Първата и Втората българска империя, докато 5-те века османско иго са преориентирали схватките по ориенталски тертип, а след Освобождението и покрай възраждането на Олимпийските игри се приемат правилата на гръко-римската, или още класическа, и на свободната борба.