35,8% е избирателната активност към 17,30 часа

Балотажът за кмет в над една трета от общините в България приключва при избирателна активност по-ниска, отколкото на първия тур. Към 17,30 ч. тя е била 35,8%, което е с близо 7 процентни пункта по-малко, отколкото на първия тур миналата неделя. Това са 1 430 691 души, които са дали своя глас днес. Активността към този час е с 2% по-висока от изборите през 2015 г.

Най-ниска активност днес се отчита във Варна – 23,37%, следва Пловдив – 23,71%. В София активността е била 33,34%.

Най-високата активност е измерена в Белене – 77,89%, и в Борово, Русенско – 77,76%.

Много са жалбите за нарушения в изборния ден, постъпили в Централната избирателна комисия. Те са над 120, като се увеличават тези за предизборна агитация и публикуване на социологически проучвания, обобщи говорителят на Комисията Александър Андреев:

“Общият брой на тези, които са за агитация в изборния ден и за публикуване на резултати от социологически проучвания, са 40. В тази връзка те вече станаха 11 срещу 4 доставчици на медийни услуги и на онлайн новинарски услуги, по отношение на които бяха установени тези нарушения. За купуване и продаване на гласове са общо 7 постъпили. 16 са нарушенията срещу избирателни права. Главният прокурор до момента не е правил мотивирано искане за отнемане на имунитета на някой от кандидатите, които участват в изборите в днешния ден”.

Пет от 7-те сигнала за купуване на гласове са в София, основно от „Красна поляна“ и „Илинден“, а останалите – в Плевен и Дряново.

Жалбите и сигналите в ЦИК днес са по-малко от първия тур на местните избори преди седмица, когато общият им брой беше 297. На същата фаза през 2015 г. информациите за нередности са били над 400.

Говорителят на Централната избирателна комисия Таня Цанева каза по-рано, че немалка част от сигналите не са от съществено значение и не влияят на организацията на изборния процес. Тя обаче допълни:

„По отношение на предизборна агитация в деня на изборите имаме към момента 36 сигнала, като ЦИК ги е разгледала. Тези, които е било необходимо, са пратени по компетентност на съответната Общинска избирателна комисия или на органите на реда за проверка. Имаме към момента седем решения за седем нарушения на агенции, които продължават да оповестяват и да публикуват резултати от социологически агенции, независимо от категоричната забрана на закона“.

Коментар за призива на президента

Говорителят на ЦИК коментира и призива на президента Румен Радев ЦИК, партиите и органите на реда да обсъдят нарушенията по време на протичащите и в момента местни избори:

“В случая, в който бъде насрочена среща за обсъждането на въпросите, свързани с провеждането на местните избори и ЦИК бъде поканена, тя ще вземе участие и ще изложи своето становище и анализа на проведените избори”, каза Андреев.

Според президента множеството сигнали за купени гласове са компрометирали доверието в изборния процес.

По-слаба активност на балотажите за кметове

Различни балотажи се провеждат в общо 196 общини в страната. На втори тур ще бъдат избрани кметовете в 18 областни града, сред които и трите най-големи – София, Пловдив и Варна.

Към 17,30 часа активността на територията на Столична община е 33,34%.

14,98% е избирателната активност в Пловдивска област. Най-активни са избирателите в Лъки, Садово и Брезово.

В Мездра, една от големите общини в област Враца, избирателната активност към 10 часа е 13,26 на сто, съобщиха от Общинската избирателна комисия. Тя е с 4% по-ниска към този час, спрямо миналата неделя. Според избирателните списъци право на глас в общината имат 17 600 души.

В Русенска област изборният ден преминава с ниска активност от страна на гражданите, но вече има подадени две жалби за нарушения. Едната е анонимна, но е изпратена както до Общинската избирателна комисия, така и до Централната комисия и до прокуратурата. Тя се отнася за купуване на гласове в ромските квартали, но тъй като няма подател, работата по нея ще бъде изключително трудна. Втората жалба е за агитация в изборния ден от светещо табло до една от обществените сгради в града. Направена е проверка и председателят на Общинската избирателна комисия в Русе Николай Братованов обясни:

“Ако приемем, че това е агитационен материал по смисъла на член 184 на Изборния кодекс, алинея 1-ва, този агитационен материал трябва да е на по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която имаме изборно помещение. При извършена справка всъщност се оказа, че метрите са повече от 100”.

Избирателната активност в община Ловеч продължава да е по-ниска от първия тур.

По-ниска е днес избирателната активност в община Перник в сравнение с първия тур.

32,5% е активността към 12:30 часа в Тополовград – единствената община в Хасковска област, която избира кмета си на втори тур. Гласувалите в Тополовград и три села са 3 035 от 9 339 имащи право на вот по списъци. В цялата област балотаж се провежда в 11 населени места и активността е близо 42%.

Малко под 19% е избирателната активност в Община Разград към 12.30 часа.

Кмет днес избират и в Община Силистра. Към 12.30 часа избирателната активност е 17,9%.

Избирателната активност в област Сливен към 12,30 ч. е 15,45%.

В община Твърдица избирателната активност е 24,30%, в котленските села Жеравна и Ябланово близо 32% и в новозагорското село Еленово – 31,42%.

18,63 % е избирателната активност в община Видин към 12.30 часа. Гласували са 10 577 избиратели – по-малко в сравнение с първия тур. Най-висока е активността в община Макреш – 48,18%. Балотаж има още в Брегово, Ново село, Димово, Белоградчик, Кула и Чупрене.

По-ниска е също активността в Плевен, Ямбол, Търговище, Смолян.