Радев с “пробив”: Москва чака Борисов за “друго ниво” на отношенията

България отказва да съгласува оръжейните си продажби с Русия

 

Москва очаква българския премиер Бойко Борисов на визита и издигане на отношенията между двете страни на друго ниво. Това каза руският премиер Дмитрий Медведев по време на срещата си с българския президент Румен Радев, който в понеделник започна двудневното си посещение в Русия.

“Надявам се интензивността на контактите ни да расте. Имам предвид, че освен вашата визита в скоро време очакваме и премиерът Бойко Борисов да посети Русия. Разчитаме, че в резултат на посещението ви ще успеем да придвижим отношенията ни на друго ниво”, каза Медведев в началото на срещата си с Радев.

Българският държавен глава от своя страна определи визитата като “пробив, който възстановява диалога между двете страни”. По думите му в последните седмици и българското правителство “е излязло от летаргията по отношение на Русия”.

“Положителният импулс от срещите с премиера Медведев и с президента Путин утре трябва да бъде използван по най-добрия начин от българското правителство, защото срещите дават такъв импулс и отварят възможности за работа на министрите”, каза Радев.

В делегацията, която го придружава обаче, липсват министри или зам.-министри, каквато е обичайната практика при подобни визити.

Радев съобщи, че Медведев не е поставил темата за европейските санкции спрямо Русия и коментира, че те не са “повод за замразяване на отношенията, както си мислим много често”. “Знаете мнението ми за санкциите (да бъдат вдигнати – бел.ред.), но това е въпрос от компетентността на Европейския съвет, където България се представлява от министър-председателя”, добави Радев.

 

Пак на дневен ред активизиране на търговията

 

Медведев посочи по време на срещата, че между двете страни има “широк дневен ред, включително свързан с необходимостта от активизиране на търговско-икономическата дейност”.

Българският президент също се спря на сериозните възможности за засилване на търговските отношения между двете страни.

Това е дежурният акцент в последните няколко години при срещи на представители на високо ниво на двете държави, но така и няма особен напредък в сферата.

“Нашите две държави имат едно огромно предимство – че нашите отношения не се базират само и единствено на икономически интерес. Свързани са с дълбоки исторически, духовни и културни връзки. Русия винаги е била важен търговско-икономически партньор”, каза Радев.

По думите му стокообмен от 3.6 млрд. евро за изминалата година е добро число, но е далеч от предишните ни резултати и от нашите възможности, и затова е много важно да се направи преглед, да се види в какви области можем и трябва да развиваме по-динамично отношенията.

Според него трябва да се продължи работата на междуправителствената комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, която е отлагана миналата година и се чака от руска страна да бъде предложена дата, защото следващата сесия трябва да е в Москва и се очаква да се случи до края на 2018 г.

 

Радев: България няма да съгласува с Русия оръжейни продажби

 

Президентът и руският премиер са обсъдили и произвежданите в България оръжия и военна техника по старите съветски оръжейни лицензи.

“Има изисквания на руската страна, които са неприемливи за страната ни, и България трябва да отстоява своите интереси. Например България предварително да съгласува с руската страна продажба на произведена в България военна техника и въоръжения в други страни. Това за нас е неприемливо”, каза Радев.

“Много ясно го обясних на премиера Медведев, но това не означава, че не трябва да има диалог и намиране на решение, което е взаимно изгодно и за двете страни”, добави той.

В навечерието на визитата вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов коментира, че за българската страна въпросът за съветските лицензи не съществува и България не дължи нищо за тях.

В същото време обаче руски представители от години периодично повдигат темата и твърдят, че България незаконно произвежда съветско оръжие като автоматите “Калашников” например. Според тях лицензите от времето на СССР вече са недействителни и произвеждането на оръжие по тях е незаконно.

Подобни казуси руснаците имат и с Румъния, Китай и Египет.

Българското правителство обаче от месеци твърди, че води разговори с руската страна около поддръжката на старата съветска техника, която все още е на въоръжение в българската армия. Тя минава през сключването на многомилионни договори с руснаците, но МО се надява част от ремонтите да се правят в български заводи.

За целта обаче фирмите производители трябва да предоставят необходимите лицензи.

 

“Български поток”

 

Радев заяви по време на откритата част от срещата си с Медведев, че Русия винаги е била стратегически партньор в енергетиката и сигурността на доставките е изключително важна и за България, и за ЕС.

“Затова се надявам и нашите правителства да преразгледат възможността за пряка доставка на газ от Русия през Черно море”, каза Радев.

Според него газопроводът може да се казва “Български поток”. В навечерието на визитата си той

обясни

пред руския вестник “Комерсант”, че подобно искане по нищо не се отличава от стремежите на Германия за “Северен поток 2”.

Това обаче надали ще се случи, тъй като втората тръба на “Турски поток”, за която България разчита да се разбере с Русия да “кривне” към нашето Черноморие, вече е стигнала турското икономическо пространство на Черно море и няма как това да се случи.

“Средата за сигурност вече е станала толкова сложна, че не само България, ЕС осъзнава все повече, че е най-добре да има директен излаз за доставка на газ в държава – член на съюза. Ето тук можем да анализираме цялостната ситуация и затова аз призовавам двете правителства да преразгледат още веднъж възможността за пряка доставка на руски газ през Черно море в България, разбира се, с Европейската комисия”, каза Радев.

 

Русия ще участва в “Белене”

 

Toй коментира и руското участие в проекта за строежа на АЕЦ “Белене”, за който миналата седмица правителството внесе в парламента предложение за отмяна на взетото през март 2012 г. решение на Народното събрание за спиране на реализацията му заради липсата на пари. Все още обаче рестарт на проекта няма.

“В течение сте, че имаме възобновяване на проекта за АЕЦ “Белене” като тема за дискусии и решения в българското правителство и в парламента, ще бъдете запознати с хода на тези дейности, понеже това съживяване на проекта предполага и руско участие (което е логично, тъй като атомната централа е по руска технология и без “Росатом” няма как да бъде довършена, ако въобще се случи това – б. ред.)”, добави Румен Радев.

Той добави, че “в последните седмици българското правителство излезе от летаргията по отношение на Русия”.

Той отбеляза и посещението на министъра на енергетиката Теменужка Петкова в Сочи – “всичко това е похвално, но недостатъчно”, където тя обясни плановете за “размразяване” на проекта за АЕЦ “Белене”.

 

Особените отношения на Радев с Москва

 

В рамките на визитата си в Русия във вторник Радев ще се срещне с руския президент Владимир Путин в Сочи.

В делегацията на българския държавен глава не са включени министри или зам.-министри, каквато е обичайната практика.

Задълбочаването на българо-руските отношения бе един от основните приоритети в президентската кампания на Радев, който и в момента се стреми да ръководи всякакви инициативи за целта.

Той многократно се обяви за вдигане на европейските санкции срещу Русия, наложени заради незаконната анексия на Крим и ролята й в Източна Украйна, но правителството се придържа към общите решения на ЕС по този въпрос.

Радев покани и руския президент Владимир Путин да посети България точно по време на ротационното ни председателство на ЕС, но впоследствие обясни, че той няма да може да дойде заради президентските избори в Русия през март.

Сега поканата ще бъде подновена.

 

СНИМКА: Президентът Румен Радев се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев.