Мачът Испания – Португалия: Футболно съвършенство, шест гола и вълнение с иберийски привкус

С трите си попадение Кристиано изравни великия унгарски футболен маестро Ференц Пушкаш

В спиращ дъха дуел, Испания и Португалия не се победиха в първия мач на двете селекции на Мондиал 2018. Двата тима напълно оправдаха очакванията и вдигнаха много високо летвата за мач на турнира, завършвайки наравно – 3:3. Португалия на два пъти повеждаше в резултата чрез своята голяма звезда Кристиано Роналдо (3’ и 45’), но Испания с два гола на Диего Коста (24’ и 55’) и един на Начо Фернандес в 58-ата минута излезе напред. Все пак в 87-ата минута Кристиано показа своята гениална брилянтност и след гол от пряк свободен удар оформи своя хеттрик – 3:3. Роналдо буквално бе вездесъщ в хода на сблъсъка като за пореден път бе движещата сила сред избраниците на Фернандо Сантош. С трите си попадение Кристиано изравни великия унгарски футболен маестро Ференц Пушкаш. И двамата имат по 84 вкарани гола за националните си отбори, пише гонг.бг.

Фернандо Сантош стартира с двама нападатели срещу Испания, като атаката на еврошампиона бе водена от Гонсало Гедеш и голямата звезда на световния футбол Кристиано Роналдо. Фернандо Йеро пък изведе испанците в 4-2-3-1, като Диего Коща бе захранван с пасове от Иско, Андрес Иниеста и Давид Силва.

Иберийското дерби стартира ударно, а само след само 180 секунди игра Португалия получи право да изпълни дузпа. Капитанът на Португалия Кристиано Роналдо получи топката отляво, след което напредна в наказателното поле на Испания. Роналдо игра ек на ек с десния бранител Начо Фернандес, но съотборникът му в Реал Мадрид препъна Кристиано и Джанлука Роки посочи бялата точка. Роналдо стреля силно в левия ъгъл и изпрати Де Хеа в другия – 1:0 за Португалия.

В 21-ата минута Испания достигна до първия си шанс за отбелязване на гол. Ветеранът Андрес Иниеста проби добре по левия фланг, преминавайки през двама португалски бранители. След това върна към Давид Силва, който от близо стреля, но ударът му бе париран от Пепе.

След последвалия корнер, Португалия взе топката и сътвори контраатака по учебник. Рафаел Герейро тръгна отдясно, печелейки много терен и подаде наляво към Кристиан Роналдо. Нападателят на европейския шампион не прояви егоизъм и подаде на Гонсало Гедеш, който не бе покрит пред наказателното поле. Гедеш се засуети и Пике неутрализира опасността.

Испанците реагираха като ужилени след този пропуск и в 24-ата минута изравниха резултата. Диего Коста пребори във въздуха Пепе и спечели топката. Натурализираният бразилец остана срещу трима бранители на Португалия, но с мощен удар в десния ъгъл изравни резултата в Сочи – 1:1.

Възпитаниците на Фернандо Йеро бяха под пара и се възползваха от срива в португалския състав, а Иско за малко да не направи пълен обрат, в рамките на 180 секунди. Полузащитникът на Реал Мадрид се освободи добре и с плътен удар с левия крак нацели напречната греда на Португалия. На видеоповторенията се видя, че топката „каца” точно върху голлинията и гол нямаше.

В 35-ата минута Андрес Иниеста имаше шанс да поведе Ла Фурия напред в резултата. Полузащитникът получи от Жорди Алба и стреля леко, но коварно с левия крак. Топката премина на сантиметри край дясната греда на Патрисио.

Седем минути по-късно Испания отново имаха шанс за гол. Давид Силва бе намерен от Серхио Рамос и подаде по земя към Иско. Полузащитникът излъга добре с тяло Жозе Фонте и се завъртя, след което последва изстрел, който бе комфортно уловен от Патрисио.

Минута преди края на първата част Давид Де Хеа шокира всички на стадиона в Сочи. Португалия с два паса създаде атака, след което топката попадна в Роналдо. Нападателят стреля силно с левия крак, а всички очакваха Де Хеа да улови рутинно. Стражът на Юнайтед допусна груба грешка, а кълбото мина през ръцете му и бавно-бавно влетя във вратата – 2:1. Вратарят допуска втора подобна грешка, след като по подобен начин сгреши срещу Швейцария при контролата между двата тима.

Десет минути след началото на второто полувреме Испания за втори път изравни в иберийското дерби. Силва и Коке изпълниха  непряк свободен удар, а полузащитникът на Манчестър Сити центрира към Бускетс. Играчът на Барселона неутрализира опеката на Гонсало Гедеш и върна успоредно с глава на Коста, който от един метър нямаше как да сбърка – 2:2.

Три минути по-късно Начо Фернандес се реабилитира за дузпата срещу Роналдо в началото на срещата. Ла Роха приложи териториален натиск срещу Португалия, а атаката поде Давид Силва отляво. Полузащитникът пусна към Иско, но той бе затворен от Моутиньо, а топката отлетя и отиде право във Фернандес. Десният бек не се поколеба и с феноменален удар с десния крак поведе испанците за пръв път в срещата. Любопитен факт е, че Фернандес е първият испански футболист, който бележи попадение на Мондиал извън наказателното поле и е част от Реал Мадрид. За последно това е сторил испанският селекциер на Ла Фурия Фернандо Йеро. Бранителят се разписва през 1998-а година срещу Нигерия.

В 71-ата минута Испания имаше шанс да покачи аванса си срещу Португалия. Алба намери добре Диего Коста в наказателното поле, но ударът на нападателя не бе опасен и премина край гредата на Патрисио.

Влезлият като резерва Рикардо Куарешма опита да смути Давид Де Хеа, след като влезе в игра, но шутът му профуча над напречната греда.

Двата отбора доиграха мача на много по-ниско темпо, което бе логично след това, което зрителите видяха в първите 70 минути.

В следващия кръг в групата Испания ще мери сили с Иран, докато Португалия играе с другия загубил – Мароко. Двете срещи са на 20 юни.

Три минути преди края на редовното време Кристиано за трети път в срещата доказа защо е смятан за един от най-великите футболисти на всички времена. Португалия получи право да изпълни пряк свободен удар, а CR7 застана зад кълбото. Кристиано с невиждано спокойствие нанесе удар, който прехвърли стената и топката връхлетя във вратата на Де Хеа. Това е 51-ия хеттрик за Кристиано в кариерата му.

Португалия: (4-4-2): Руи Патрисио – Седрик Соареш, Пепе, Жозе Фонте, Рафаел Герейро – Уилиям Карвальо, Жоао Моутиньо, Брундо Фернардес (68′ – Жоао Марио), Бернардо Силва  (69′ – Бернардо Силва) – Гонсало Гедеш (80′ – Андре Силва), Кристиано Роналдо

Треньор: Фернандо Сантош

Испания (4-2-3-1): Давид де Хеа – Начо Фернандес, Серхио Рамос, Жерар Пике, Жорди Алба – Коке, Серхио Бусктес, Давид Силва (86′ – Лукас Васкес), Андрес Иниеста (70′ – Тиаго Алкантара), Иско Аларкон – Диего Коста (77′ – Яго Аспас)

Треньор: Фернандо Йеро

Стадион: Фишт (Сочи)

Главен съдия: Джузепе Роки