Максим Христов e победителят в планинското бягане „Рън България“ край Долна баня

Поредният кръг от веригата за бягания „Рън България“ на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) се проведе с планинско бягане в района на Ихтиманска Средна гора – Септемврийски рид край Долна баня. Максим Христов от „Юниверсал” (София) победи на трасето, което бе с дължина 11.36 км и предложи много трудности на участниците като преминаване през кални участъци и локви, обща денивелация над 400 метра и бягане по черни пътища в полето около Долна баня.

Той бе убедителен с общо време 49:45 и победа над Любомир Дишлянов („Средногорски атлет” – Пирдоп) – 50:02 и Емил Веселов („Спартак” – Койнаре) – 51:07.

Многократната национална шампионка на дълги разстояния и маратон Милка Михайлова („Дунав” – Русе) показа класата си и в Долна баня. 47-годишната Михайлова завърши за 54:09 с убедителна преднина пред Маргарита Радева („Орловец 93” – Габрово) – 58:09 и Ивета Бонова („Юниверсал” – София) – 61:12.

В планинското бягане с дължина от 11,36 км на старт застанаха общо 41 състезатели.

В състезанието, организирано от „Рън България“, БФЛА и община Долна баня, имаше и къса дистанция от 1.5 км, където стартираха общо 104-ма участници, предимно деца. Те бягаха от новия спортен комплекс в рилския град до подножието на хълма Градището и църквата “Света Петка”.

Петобецът Калоян Стаменов бе без конкуренция и завърши за 5.39. Втори бе франзуцинът Себастиан Льометър – 5:42 (долнобански зет), а третото място зае Емил Динев („Маратонец” – Ихтиман) – 5:58.

Шампионка при момичетата стана Йоанна Захариева от „Средногорски атлет” (Пирдоп) – 6:42, втора остана Зорница Андонова (Нови пазар) – 6:44 и Аника Атанасова – 6:45 („Средногорски атлет” – Пирдоп).

Награди на победителите и участниците в двете бягания бяха връчени от координатора в БФЛА Антон Бонов – главен редактор на списание “Атлетика”. Финалът на веригата „Рън България“ е на 22 септември с шосейно бягане в Студентски град-София, а предишните кръгове на състезанията, провеждащи се под мотото „Опознай България с бягане“, бяха в Луковит, Дупница, Поморие, Шабла, Хисаря, Бистрица и Пазарджик.