Конференция за климата в Мадрид: Две алтернативи – надежда или капитулация

Изправено пред климатична криза, заплашваща цивилизацията, човечеството трябва да избира между надеждата и капитулацията, каза шефът на ООН Антониу Гутериш, откривайки пленарното заседание на конференцията на ООН по климата COP25 днес.

Лидерът на Конгреса на САЩ Нанси Пелоси пък заяви на конференцията за климата, че светът все още може да разчита на САЩ в борбата срещу глобалното затопляне, въпреки решението на Доналд Тръмп да се оттегли от Парижкото споразумение.

Пелоси и още 14 членове на Конгреса на САЩ са в Мадрид, за да отбележат, че голям брой от Съединените щати се ангажира с целите, определени със споразумението от 2015 г., както са повечето демократични кандидати за президент.

Тръмп отхвърли глобалното затопляне като измама, вървейки срещу много от политиките за климата и опазването на околната среда, установени от неговия предшественик Барак Обама. Миналия месец Тръмп официално извести за оттеглянето на САЩ от Парижкия договор за климата от 196 нации, призоваващ за ограничаване на глобалното затопляне с температура под 2,0 градуса по Целзий и до 1,5, ако е възможно. При Барак Обама САЩ изиграха ключова роля в прокарването на пакта през 2015 г.

“Ние имаме морална отговорност пред бъдещите поколения да изживеят живота си на тази планета по-добре”, каза Пелоси. “Ние разглеждаме изменението на климата като проблем на общественото здравеопазване”, каза тя, подкрепяйки държавните глави от Коста Рика и Бангладеш. „Ние виждаме това като икономически проблем, защото това е пътят към новите зелени технологии“, продължи тя. “Разглеждаме го и като въпрос на национална сигурност.”

Министър-председателят Бойко Борисов също участва в 25-ата конференция по изменение на климата, която се провежда в Мадрид. Домакин на световния форум е министър-председателят на Кралство Испания Педро Санчес.

Първа в дневния ред в рамките на конференцията е Срещата на държавните и правителствените ръководители на страните – членки на ЕС. Те ще обсъдят важни въпроси, налагани от климатичните промени и опазването на околната среда, които са сред приоритетните теми за целия ЕС, съобщиха от правителствената пресслужба.

Очаква се страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата да постигнат напредък по редица въпроси, свързани с финансирането на дейности в борбата с изменение на климата в развиващите се държави, с пазарни механизми за сътрудничество, както и докладване на поетите ангажименти заради климатичните промени. /БГНЕС