Общо 220 случая на коронавируса у нас

От вчера у нас са регистрирани два нови случая на коронавирус – в Пловдив – мъж на 35 г. и жена на 60 г., настанени са в болницата „Св. Георги“. Така общият брой на заразените достига 220 души. Това съобщи днес на редовния си брифинг ръководителят на Националния щаб за борба с Covid-19 ген. Венцислав Мутафчийски.

Към вчера вечерта установените случаи бяха 218.

За по-малко от ден случаите в световен мащаб са се увеличили със 100 000, което е доста тревожна тенденция. За Европа и Италия вече доближава Китай. Испания са 42 000, Германия -32 000, САЩ – 54 000, Франция – 22 000, каза още ген. Мутафчийски.

„Има две тревожни новини, освен нарастването с повече от 100 000 за последното денонощие, излязоха първите изследвания след освобождаването на круизния кораб – 17 дни след освобождаването му на борда се намира още коронавирус. Т.е. показва удивителна устойчивост вирусът, което предполага фанатична дезинфекция на помещенията, в които се стои. Винаги сме казвали – освен дезинфекция на ръцете, дистанция, другата част е дезинфекция на повърхностите“, посочи още той.

И открои по-големите дарители – с 492 000 лв. Българската банка за развитие е подпомогнала болниците в Плевен, в Лом, Видин, Враца, Ловеч и Русе – с респиратори, с тестове, за ВМА автоматизирана система за екстракция на РНК, както и окомплектоване с китове. Мобилни респиратори в Ловеч – 3 бр., апарати за механична вентилация във Видин, във Враца. Продължава тази тенденция за все повече дарители, която показва мобилизацията на цялото общество, допълни ген. Мутафчийски.

На свой ред директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев заяви, че при грипа смъртността е 0,2-0,5%, тоест от 200 души един губи живота си, докато при коронавируса процентът на смъртност е по-висок и то главно при хора, не само възрастни, а с някакъв имунен дефицит, които изискват дълго лечение. Защо е опасен коронавирусът –  засяга долните отделения на дихателната система, прави двойна бронхопневмония и изглежда действа на дихателната мускулатура, а възрастният болен, когато изпадне в дихателна недостатъчност, трябва да бъде сложен на командно дишане. Когато се подобрява и му махнем тръбата за дишане, се оказва, че той не може сам да диша. Това е проблемът на коронавируса, добави Кантарджиев.

Грипната вълна на вируса тип Б в страната е преодоляна, съобщи още той. И призова лекарите да подхождат с подчертано внимание към симптоматиката на тежките пневмонии:

„Можем да се похвалим, че вече грип няма и това значи, че колегите вече трябва да мислят, ако има двойна пневмония с тежък ход, трябва да изпращат в указаните лаборатории за сигурна диагноза материал“./БНР