Закриват Държавната комисия по хазарта, наследява я НАП

Хазартът няма да е само в хотелите и курортите

Парламентът реши Държавната комисия по хазарта да бъде закрита с окончателно приетите промени в Закона за хазарта. Активите, пасивите, архивът, както и другите права и задължения на закритата Държавна комисия по хазарта, преминават към Националната агенция за приходите. Предоставените до влизането в сила на промените недвижими имоти на Държавната комисия по хазарта също преминават към управление на НАП.

Издадените лицензии запазват своята валидност до изтичането на срока, за който са издадени. Предвижда се и удължаване на срока на действие на издадените лицензии, за които са образувани производства, до произнасянето на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите.

Депутатите отхвърлиха предложенията на Валери Симеонов хазартът да се организира само в петзвездните хотели, курортните комплекси и на 20 км от границата.

Народните представители завишиха изискванията за изцяло внесен капитал, който скача на 3 милиона лева за казината и 1 милион лева за игрална зала. Въвежда се и нова еднократна такса за казина и игрални зали от по 2 и 1 милион лева, ако лицензът е десетгодишен.

Управляващите се отказаха от идеята контролът в сектора да бъде прехвърлен от Държавната комисия по хазарта на новосъздадена агенция на подчинение към МС, като решиха той да премине изцяло в ръцете на НАП.

По предложение на ГЕРБ се прие и друг текст, съгласно който не се доказва капитал за организиране на игра от организатори на хазартни игри, които веднъж са ги доказали при получаване на лиценз за томбола, моментна лотария, кено, за хазартни игри онлайн и за хазартни игри с игрални автомати.

10% от приходите след облагане с данъци от дейността на Българския спортен тотализатор ще отиват за подпомагане на културата, приеха депутатите. Спор в залата предизвика дилемата дали ще стигнат средствата и не се ли противопоставят така спортистите на хората на изкуството. /БНР