Кюстендилският борец Адриан Романов е 25-ият носител на Златния пояс от турнира „Васил и Георги Илиеви”

Половин година по-късно заради пандемията традиционният Международен турнир по класическа борба “Васил и Георги Илиеви” за кадети в Кюстендил все пак се проведе. В зала “Осогово” над 80 млади състезатели от 10 български клуба си оспорваха Златния пояс и отличията в 10-те категории.

След оспорвани схватки и много емоции 25-ият носител на Златния пояс стана кюстендилският борец Адриан Романов. Той стана шампион и се окичи със златния медал в кат. 55 кг, като на финала се наложи над Иван Костов от “Ботев-93” (Враца). Поясът му бе връчен от дъщерята на Васил Илиев – Ивона. За най-техничен състезател на надпреварата бе определен Калоян Иванов, също от кюстендилския клуб, който стана шампион в кат. 92 кг. По обясними причини тази година нямаше чуждестранно участие.

Домакините от СКБ “Васил и Георги Илиеви” с треньори Димчо Загоров и Радостин Палчев взеха участие с 15 състезатели, като освен двата златни медала на Адриан Романов и Калоян Иванов спечелиха още две сребърни отличия и три бронзови.

Със сребърни медали се окичиха Деян Ангелов кат. 80 кг и Васко Борисов 48 кг. Бронзови медали спечелиха Павел Ангелов кат. 65 кг, Акаки Топадзе кат. 71 кг и Денис Мелехов кат. 110 кг. На крачка от медала остана Кирил Петров кат. 55 кг, Сотир Клинков кат. 60 кг и Никола Лютов кат. 92 кг.

Надпреварата уважиха световни и европейски медалисти при мъжете – кюстендилците Александър Костадинов, Владислав Методиев, Иво Ангелов от Перник и Явор Янакиев. Схватките изгледа и Бисер Георгиев, който е един от треньорите на националния ни мъжки отбор по борба класически стил.

Тук бяха сестрата на двамата братя – Марияна, и дъщерята на Васили Илиев – Ивона, както и финансовият благодетел на клуба Борислав Желязков.

Главният треньор на клуба Валери Райчев бе подготвил плакети за 60-годишния юбилей на Людмил Кандиларов от Петрич, за 70- годишния Стоянчо Лазаров и 90-годишнината на Константин Карапетков – човека, основал школата по борба в Кюстендил. Освен тримата юбиляри бяха връчени плакети и на още 20 души за особени заслуги в развитието на борбата в Кюстендил.

Ето и победителите в отделните категории.

Златни медали за Радослав Кърналовски, “Рилски спортист” (Самоков) в кат. 45 кг, Васко Борисов, “Васил и Георги Илиеви” (Кюстендил) кат. 48 кг, Адриян Романов, “Васил и Георги Илиеви” (Кюстендил) кат. 55 кг., Ерджан Раиф, “Ангел войвода” (Хасково) кат. 51 кг, Християн Иванов, “Ботев 93” (Враца) кат. 60 кг, Йордан Арнаудов, “Локомотив” (Пловдив) кат. 65 кг, Любомир Кирилов, “Левски” (София) кат. 71 кг, Атанас Терзийски, “Рилски спортист” (Самоков) кат. 80 кг, Калоян Иванов, “Васил и Георги Илиеви” (Кюстендил) кат. 92 кг и Тошко Ангелов, “Левски” (София) кат. 110 кг.

Надпреварата премина при всички необходими противоепидемични мерки, на високо ниво и отлична организация от страна на домакините.