Wednesday, June 26, 2024
HomeНовиниБългария130 години от написването на химна „Върви, народе възродени“

130 години от написването на химна „Върви, народе възродени“

На 24 май, в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, София ще отбележи тържествено 130 години от написването на „Върви, народе възродени“ от Стоян Михайловски.
Сборен хор от софийските училища даде тон за песен, за да се случи най-масовото досега изпълнение на българския всеучилищен химн по случай 130 години от написването на текста му от Стоян Михайловски, както и по повод 50-годишнината от поставянето на паметника на светите братя Кирил и Методий.
На церемонията пред Националната библиотека, която започна в 11.00 часа, организирана традиционно от Столична община, за първи път химнът прозвуча в цялост – изпят от сборен ученически хор от софийските училища с диригент маестро Славил Димитров и рецитиран от актрисата Силвия Лулчева. Творческата идея за събитието е на агенция „Маккан София“.
Достъпът до паметника на светите братя Кирил и Методий бе свободен, като организарторите приканваха всички присъстващи да се включат в изпълнението на химна. Пълният му текст беше изписан на знаменцата, които бяха раздавани на честването.
В празничната програма прозвуча стихотворението на Иван Вазов „Аз съм българче“, изпълнено от най-малките участници в тържеството – първолаците Юрий Борисов и Боряна Бояджиева от Частно основно училище „Питагор“. Официално слово произнесе поета Иван Ланджев. Бе отслужен църковен водосвет и изпълнен гвардейски ритуал по поднасяне на венци. Общоградско шествие започна от площад „Независимост“ в 10.30 часа и завърши пред паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека, където в 11.00 ч. започна церемонията.

От 12.00 ч. до 16.00 ч. пред Народния театър „Иван Вазов“ се проведе празничен концерт-спектакъл, организиран от Регионално управление на образованието – София град, в който 500 ученици от столичните училища представиха на голяма сцена български народни песни и танци.
На 24 май с вход свободен работиха Софийската градска художествена галерия и филиалите ѝ, Регионален исторически музей – София и филиалите му, Парк-музей „Врана“ и Зоологическа градина – София.

Къде се намира първият паметник на Кирил и Методий

В Казанлък е изграден първият паметник на светите братя Кирил и Методий.
Той е направен от учител и неговите ученици.
За издигането му се е събирал метал от целия град.
„Изграждането е резултат на една изключителна дарителска инициатива. Говорим за 1933 г., когато е кулминацията на световната икономическа криза”, обясни д-р Момчил Маринов./НОВА

 

За първи път от 30 години: Българска делегация няма да участва в официалната церемония по случай 24 май в Москва

За първи път от 30 години делегация от българското посолство не участва в организираната от руските власти по случай 24 май официална церемония пред паметника на светите братя Кирил и Методий в Москва.
Честването на Деня на славянската писменост и култура, както се нарича празникът в Русия, започна в 10ч. московско и българско време с молебен пред паметника на Светите равноапостоли и просветители на Славянския площад в центъра на Москва.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular