Wednesday, June 26, 2024
HomeСпортКупата е в Перник! Миньор 2015 е новият шампион в ББЛ А...

Купата е в Перник! Миньор 2015 е новият шампион в ББЛ А група

Миньор 2015 спечели титлата в ББЛ А група! Воденият от Милен Дудев тим триумфира със златото в шампионата, след като в решителния мач от Volkswagen национални финали ББЛ 22/23 надви домакина Хасково с 88:78 в пълната зала „Дружба“. Така, за поредна година отбор от регион Запад печели първото място, като за последно, преди 12 месеца, това стори ЦСКА, предаде Gong.

Отборът от Перник взе леко предимство в началото на срещата и макар за кратко да се стигна до обрат, след десет минути игра той бе напред с 27:24. Миньор 2015 не вкара нито един наказателен удар за цялото първо полувреме, но наниза 10 тройки, а освен това играеше по-силно и в подкошието, като на почивката водеше с 50:40 след 21 точки на Георги Бързаков. Ивайло Тонев вкара първия кош за второто полувреме, но последваха 10 безответни точки за съперника, който се откъсна с 60:43, а преди решителната четвърт бе напред със 72:50. Баскетболистите на Янко Желев все пак спечелиха убедително последната част, но без това с нещо да промени крайния изход.

Над всички за победителите бе Георги Бързаков с 30 точки (8 тройки). Кристиян Ставрев реализира 12 точки, по 10 добавиха Христо Гатев (8 борби) и Николай Иванов. За Хасково Ивайло Тонев завърши с 26 точки, Динко Христов отбеляза 21, а с 11 е Тихомир Желев.

Хебър спечели бронзовите медали през този сезон. В малкия финал тимът надви ФабФайв със 113:90, след като водеше през цялото време.

Хебър започна много силно мача и още в началните минути натрупа преднина, като след първата част бе напред с 29:23. Резултатността се вдигна още повече през втория период, а на почивката тимът водеше с 60:49. След паузата играта бе сравнително равностойна, но все пак преди решителната четвърт ФабФайв намали за 72:78. Съставът от Пазарджик обаче не позволи интригата в мача да се върне и след много силна последна част спечели убедително.

Най-резултатен за победителите бе Берк Мехмед с 27 точки и 7 борби, а 21 точки добави Николай Нинов, с 19 е Георги Адирков. По 15 точки реализираха Христо Бъчков (15 борби) и Михаил Комбаков, а 13 точки и 8 борби записа Юлий Арабаджийски. За столичния тим Камен Атанасов вкара 22 точки, с 20 и 9 борби е Мартин Горунов, а 14 и 7 асистенции има Денис Петков.