Monday, June 17, 2024
HomeНовиниБългарияПърви смъртен случай от коронавирус у нас, почина жената, приета в „Пирогов“

Първи смъртен случай от коронавирус у нас, почина жената, приета в „Пирогов“

Седми пациент с коронавирус, лекарка, участвала в конгреси в Англия и Испания, е постъпила във ВМА

МО отвори резерва си от специални маски

 Обявиха и новите мерки заради заразата

 

66-годишната жена, която във вторник беше хоспитализирана в „Пирогов“ в изключително тежко състояние, с положителна проба за Covid-19, е починала в сряда в 15,42 часа, съобщи БНР.

По информация от здравното заведение пациентката е имала хронични сърдечни проблеми и претърпяна сърдечна операция.

Жената е постъпила в „Пирогов“ с тежка двустранна пневмония.

Въпреки извършените интензивни реанимационни мероприятия лекарите не са успели да спасят живота й. Екипът на „Пирогов“ продължава да се бори за живота на 74-годишния й мъж.

Пациентът е дошъл сам в болницата и не е бил в други лечебни заведения, каза БНР, което цитира Националния оперативен щаб. Вече са взети проби от членовете на семейството му. Те ще бъдат изследвани в четвъртък.

Стана ясно още, че 55-годишна жена, която е контактувала с настанения в „Пирогов“ 74-годишен мъж с коронавирус, е в инфекциозната клиника на Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив.

Двамата са присъствали на общо събиране. От пациентката е взета проба и тя вече е изпратена за изследване. Резултатите се очакват в четвъртък по обед.

Междувременно БНР съобщи за седми случай на пациент с коронавирус у нас. Цитиран е председателят на Националния оперативен щаб професор Венцислав Мутафчийски:

“Това е 62-годишна жена, наша колежка, която не е контактувала в България с никой пациент. Всъщност последното й посещение на работното място е на 22 февруари. Оттам нататък тя е посетила два конгреса – един в Англия и един в Испания. Завърнала се е преди няколко дни в България с грипоподобна симптоматика. Не е в тежко състояние… Постъпила е във ВМА”.

Жената е постъпила в инфекциозната клиника на болницата, допълва Мутафчийски.

„Още от постъпването й са издирвани контактни лица, които столичната Районна здравна инспекция издирва. Съответно те ще бъдат подложени на карантина, изследване и всички процедури, които са разписани“

Обявените вчера сутринта 7 проби са отрицателни. 5 от тях бяха на пациенти от Стара Загора.

„Към днешния момент имаме във ВМА лабораторията 40 проби заложени. Едната е положителна. Две са съмнителни, които подлежат на потвърждаване в утрешния ден. Останалите са отрицателни. В Националната лаборатория от заложените 54 проби една е положителна. Всъщност това са едно и също лице. Във Варна 18 проби ще бъдат готови към 20 часа. От Стара Загора са 24 проби, които са отрицателни. Там са пристигнали и 60 проби на контактни лица от Габрово и Плевен, които ще бъдат заложени за изследване в утрешния ден”.

Малко по-рано в сряда Министерството на отбраната (МО) отвори резерва си от специални маски, разбрахме още от БНР. Очаква се те да бъдат дадени на лекарите, които работят с пациентите, заразени с коронавирус.

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев съобщи, че за медиците ще има 70 000 предпазни облекла и 70 000 маски:

„Мисля, че оттук нататък няма да говорим за липса на предпазно облекло и маски. Нещата са осигурени, договорени са количествата, започва се производството. В най-скоро време ние ще можем да предоставим тези неща на хората, които ще работят с тях“.

Маски ще получат и полицаите, които охраняват болниците, служителите на Гранична полиция и личните лекари. Част от предпазните средства от Турция вече са в България, каза още министърът на здравеопазването.

„Ще се стараем да осигурим и в аптечната мрежа, разбира се, не от тези маски, които днес пристигат от Турция, те ще бъдат предимно за медицинския персонал, за тези, които са в огнището на болестта“, допълва той.

В сряда Съветът по сигурността към Министерския съвет посочи мерки към всички административни звена в страната. Те бяха обявени от проф. Венцислав Мутафчийски.

В области без потвърдени случаи на болни от коронавирус:

– по отношение на учебните занятия и занимания в детските заведения – те се провеждат при засилени хигиенно-противоепидемични мерки. Учениците, децата и персоналът с грипоподобна симптоматика следва да бъдат освобождавани и незабавно насочвани за консултация с личен лекар. Необходима е повишена бдителност.

– по отношение на провеждане на културни и масови прояви на закрито – да се ограничи до присъствието на 250 човека, като се осигури минимално разстояние между присъстващите от 1 метър.

Има разписани правила за дезинфекция на помещенията.

– провеждането на спортни мероприятия на закрито да се ограничи до присъствие на 250 души с поне метър разстояние между тях или едно седящо място между хората.

Оставя се възможност на местните власти да взимат по-твърди или по-меки решения, но да не се избягва основната философия на препоръчаните марки.

В области с потвърдени случаи на болни от коронавирус:

– отменянето на учебни занятия в учебни заведения и посещенията в детски градини и ясли да се прилага в конкретни заведения, съобразени с констатирани случаи на коронавирус. При констатиране на случай на коронавирус да се преустановят занятията и посещенията за 14-дневен срок. Забранява се провеждането на масови мероприятия. Да се отменят всички научни прояви.

Решаваща роля има Министерството на здравеопазването с неговите лостове, с които разполага в лицето на РЗИ-тата.

Мерките посочват начините и сроковете за дезинфекция.

“Всички европейски лидери признават, че няма правилните решения все още, няма правилните препоръки, всичко е въпрос на търсене. Експертите се опират на предишни опити с предишни епидемии с коронавирусни инфекции… Трябва да опазим рисковите си групи”, посочи проф. Мутафчийски.

– забранява се посещението на външни лица в домове за социални услуги, за възрастни хора, за деца.

– по отношение на културните мероприятия могат да се препоръчат и мерките, посочени по общия план.

“Самата отговорност на хората дали ще отидат на тези мероприятия е друг въпрос, ние сме длъжни да ги предупредим, да напомним, че тази зараза се предава от човек на човек”, допълни проф. Венцислав Мутафчийски.

– по отношение на спортните мероприятия се преустановява. При невъзможност за отлагане или препланиране те ще се провеждат без публика.

Препоръчва се придвижване по трудови, служебни, здравословни или неотложни причини.

“Това не значи блокиране на градовете, да се избягват ненужните ходения из града. Не трябва да спира производството, икономиката, работата на администрацията”.

 

 

 

 

 

RELATED ARTICLES

Most Popular