Friday, May 17, 2024
HomeНовиниБългарияИзтича мораториумът върху цените на тока, парното и водата

Изтича мораториумът върху цените на тока, парното и водата

  • Кирил Петков: Цената на тока няма да се качва

  • Станислав Тодоров: Скок на цените на тока, парното и водата за домакинствата от 1 април няма да има

Изтича мораториумът върху цените на тока, парното и водата за битовите потребители и няма да бъде удължаван. Това потвърди пред БНР шефът на енергийната комисия в Народното събрание Радослав Рибарски (ПП).
Големият въпрос е какво ще се случи с цените на тези услуги от 1 април.
Преди ден шефът на Комисията за водно и енергийно регулиране Станислав Тодоров обяви, че скок на цените на тока, парното и водата за домакинствата от 1 април няма да има, макар че от тази дата природният газ, който е в основата на ценообразуването, ще поскъпне.
“Нови цени на топлоенергията в резултат на промяната на цената на природния газ може да има от май месец, а на ВиК услугите – от лятото”, каза председателят на КЕВР. „Предстои да направим анализ за всяка една топлофикация, за всяко едно ВиК-дружество. Колегите ще започнат да работят в момента, в който мораториумът приключи своето действие – 1 април. И ще имаме различни ценови решения и условия за различните ВиК и различните топлофикационни дружества“, каза още Тодоров.
С колко ще бъде поскъпването на природния газ от началото на април продължава да е неясно. Първоначално “Булгаргаз” посочи прогноза за 58%, но това бе преди 20 дни. Междувременно цената на синьото гориво падна значително и вчерашните сметки на регулатора показваха ръст на цената от едва 13%. Още същия следобед отново имаше рязък скок на борсовите котировки. Днес също ще се проследи как се търгува природния газ на международните борси.
Мораториумът върху цените на тока, парното и водата за домакинствата за месеците януари-март бе въведен изненадващо през декември 2021 г. по предложение на ГЕРБ, подкрепен мощно от новите партии в управленската коалиция. Цената на тока например бе замразена от нивото й от юни 2021 г. – 120 лв. на мегаватчас. Оттогава тази цена е нараснала неколкократно – на енергийната борса бизнесът купува електроенергията за цени средно около 600 лв. мегаватчас през последните месеци. Експерти прогнозираха, че когато отпадне мораториума, сметките на домакинствата ще скочат поне с 50%. Цената на тока няма да се качва. Газа не можем да го удържим. Това каза от Благоевград премиерът Кирил Петков, запитан какво ще се случи със сметките след края на мораториума.
„Докато успяваме да държим цените на електроенергията – това е най-голямата подкрепа, която можем да направим за всички цени. 3% от БВП да се вкара като помощи – това е безпрецедентно. Нито една страна в Европа не е стигнала до такава степен”, посочи той.
Според премиера обаче „тази игра не може да се играе до безкрайност”. „Докога ще ни стигнат парите? Затова следващото ниво е в Брюксел да се съберем заедно и да кажем за цената на газа, че който иска да продава в Европа – трябва да го прави на по-ниски цени. Тогава заради производствата на ток и газ ще падне инфлацията”, коментира Петков.
Всичко друго премиерът определи като пълни глупости, като допълни: „Ако някой ви говори, че може цените да се свалят с магическа пръчка – не може. Когато цената на производството се е качила, нараства и тази на крайния продукт”, обясни Петков.
Той уточни, че се работи на ниво Брюксел и се вкарват „безпрецедентни” помощи, за да може отражението на световните цени да не е толкова голямо в България.

RELATED ARTICLES

Most Popular