Friday, May 17, 2024
HomeНовиниСвятПандемията в Европа: Вместо отмяна, затягане на ограниченията

Пандемията в Европа: Вместо отмяна, затягане на ограниченията

Франция

отлага смекчаването на локдауна, Германия готви още по-строги мерки

Франция вероятно ще трябва да отложи отмяната на някои от карантинните ограничения, както се предвиждаше за идната седмица, след като спадът на новите случаи на заразяване с коронавируса зацикли. Тази негативна промяна се свързва с разрешението да бъдат отворени много магазини в края на миналия месец, съобщиха два неназовани правителствени източника, цитирани от Ройтерс.

Поставената от президента Еманюел Макрон цел да се сведе дневният ръст на заразените до 5000, за да се замени локдауна с вечерен час, се оказа недостижима. Това би позволило отваряне на кината и музеите, а хората да престанат да попълват досадните декларации къде отиват при всяко излизане от дома си.

Друго от условията бе тежко болните в интензивни отделения да спаднат под 3000. То може и да бъде изпълнено, но броят на новите случаи зацикли между 10 и 12 хиляди дневно, което “не е добра новина”, каза главният здравен инспектор в страната Жером Саломон, цитиран от Ройтерс.

Друг правителствен източник свърза зациклилия спад на новозаразените с отварянето на магазините на 28 ноември в навечерието на Черния петък на големите търговски намаления. Той предупреди хората да не се самоуспокояват. “Няма да можем да достигнем целите, които очаквахме, до 15 декември, за да въведем обещаните облекчения”, призна той.

Германските лидери

се изказаха за по-строги ограничения с цел да се ограничи разпространението на коронавирусната инфекция, само няколко дни след като страната регистрира най-високия брой новозаразени за ден, предаде Ройтерс.

Канцлерката Ангела Меркел каза пред свои колеги съпартийци и депутати от управляващия парламентарен блок, че наложените карантинни мерки със затваряне на ресторанти и барове и с ограничение на броя на клиентите в магазините са недостатъчни да поставят вируса под контрол.

“Положението става все по-сериозно: тези мерки няма да се окажат достатъчни, за да прекараме една сравнително нормална зима”, каза тя на срещата, цитирана от един от участниците в нея.

Броят на новозаразените всеки ден вече не расте така бързо, както преди, но стагнира на едно доста високо равнище, като в сряда дори достигна и рекорд от началото на пандемията.

Премиерът на южната провинция Бавария Маркус Зьодер, където се регистрират и най-много смъртни случаи от вируса, изрази увереност, че регионалните и националните лидери ще се съгласят да приемат по-твърди мерки преди Коледа. Предишната договорка бе мерките да не се променят преди 10 януари.

Макар че ваксините, на които се разчита да спрат епидемията, са вече на път, броят на наличните дози е ограничен, което означава, че само някои групи – най-вече възрастните хора, могат да очакват да бъдат ваксинирани през зимата, съобщи група експерти вчера.

Някои провинции вече действат изпреварващо и на своя глава. От сряда хората в Бавария ще могат да излизат от домовете си само по неотложни причини, а в места с най-висок брой заразени ще се налага и местен вечерен час.

Властите и експертите

в Белгия

се опасяват, че страната е на прага на трета вълна от епидемията от Ковид, съобщават местни медии.

Министърът на вътрешните работи Анели Верлинден заяви, че е възможно въведените противоепидемични мерки да останат в сила до Великден. Белгийските власти обявиха, че от 18 декември се връща задължението всеки, пристигнал в страната от чужбина, да бъде подлаган на задължителна 10-дневна карантина и на две изследвания, преди да бъде освободен от ограниченията. Властите поясняват, че преминаването на границите ще бъде затруднено и ще бъдат въведени засилени проверки на пътниците.

Белгийската полиция ще получи допълнителни правомощия да проверява адреси за спазването на ограниченията за броя на хората в закрити помещения. Нарушителите ще бъдат глобявани с 250 евро при първо провинение и с по-голяма сума, ако отново бъдат заловени. Някои от нарушителите ще бъдат предавани на съд.

Местни медии съобщават, че в последните дни полицията в страната е открила няколко неразрешени празненства, включително оргии. Цитирано е мнението на професор от Брюкселския свободен университет, според когото трудностите в прилагането на ограниченията са породени от културата на обществото, в което очевидно част от гражданите отказват да се съобразят с реда.

Според премиера Александер де Кро действащите мерки, по чиято сила бе въведен вечерен час и част от услугите бяха затворени, ще останат в сила поне до средата на януари. Правителството е поставено под силния натиск на ресторантьори, фризьори и други сходни професии, които настояват дейността им отново да бъде разрешена, и на лекарите, които предричат влошаване на обстановката, ако тези искания бъдат изпълнени.

По последни данни в Белгия от новата заразна болест до днес са починали близо 18 хиляди души. На ден се правят по около 30 хиляди изследвания и при близо 9 на сто от тях се открива заразен. Данните сочат, че първата епидемична вълна в страната е започнала да се успокоява след 3 април, а втората – след 3 ноември, но в последните дни се наблюдава задържане, вместо очакваното продължение на спада.

Правителството на Чехия,

само 4 дни след смекчаването на ограниченията заради пандемията от коронавируса взе решение отново да ги затегне, макар и незначително, заради прекратяването на положителната тенденция за спад на броя на заразените. Отрицателната промяна ясно се очерта през миналата седмица, съобщи здравният министър на страната Ян Блатни.

Той информира журналистите на пресконференция в Прага, че правителството е решило да бъде съкратено работното време на ресторанти, барове и други подобни заведения до 20 ч. местно време. От сряда се забранява продажбата на алкохол на всички пазари, както и пиенето на спиртни напитки на улицата.

Блатни каза също, че в парламента се внася предложение на правителството за продължаване на извънредното положение, действащо от 5 октомври, до 11 януари. Сегашният му срок изтича на 12 декември.

За последното денонощие в страната са регистрирани нови 1113 заразени с коронавируса. Общо в страната досега са заразени 546 833 души, а от усложнения са починали 8902-ма. В болници в момента от инфекцията се лекуват 4179 души.

Президентката на

съседна Словакия

Зузана Чапутова предложи вчера премиерът Игор Матович да предаде ръководството на борбата с коронавируса в страната на друг политик или на опитен експерт медик, а сам да се концентрира върху въпросите за преодоляване на негативните последствия от пандемията върху националната икономика.

“Словакия има нужда от ясен план за борба с коронавируса – отбеляза тя. – Той не може да бъде заменен от хаотичните действия (на премиера, оглавил борбата с пандемията). Ние няма да бъдем първата страна, в която борбата с коронавируса ще оглави някой друг вместо премиера.”

Броят на регистрираните заразени с коронавируса в страната достигна 117 283, а починалите до момента са 1018. От 1 октомври в страната е обявено извънредно положение, което трябва да приключи на 30 декември. Нарушителите на санитарно-епидемичните мерки ги грозят глоби до 20 000 евро. /mediapool.bg

RELATED ARTICLES

Most Popular