Saturday, May 18, 2024
HomeСпортБеласица победи Гранит и се закотви на върха в ЮЗ трета лига

Беласица победи Гранит и се закотви на върха в ЮЗ трета лига

Около 1200 зрители станаха свидетели на мача от 29 кръг за първенството на ЮЗ трета лига на стадион Цар Самуил в Петрич между отборите на местния Беласица и Гранит Владая. За домакините друга алтернатива освен победа нямаше, за да продължат пътя си, водещ към втора лига на българското първенство. Още след първия съдийски сигнал петричките футболисти се настаниха в половината на гостите и атаките се редяха една след друга. Поради отсъствието на наказаните Симеон Бояджиев, Патрик Попов и Марти Таушанов, наставникът на Беласица Николай Николов бе принуден да направи някои вътрешни размествания, като ролята на централен нападател бе поверена на опитния Атанас Чепилов, който се стараеше, но топката не го слушаше и до престоя му на терена проигра куп чисти голови положения, изкачайки очи в очи с вратаря на Гранит Мартин Мицев. Първият пропуск бе в 4-та минута, когато добре опериращия в лявата част на защитата Аспарух Шамкалов насочи топката към Чепилов, но той я отклони в аут. Пет минути по-късно триходова комбинация Живко Димитров, Чепилов, Смилков завърши с неточен удар на последния. Айвън Ангелов се развихри и все по-често виждайки безпомощта на колегите си от предната линия се нагърби и с нападателни функции в отделни моменти и бе истинско шило за защитата на Гранит. В 10-та минута той нахлу отдясно в наказателното поле на гостите, стреля от движение и Виктор Георгиев отклони кълбото. След отлично центриране на Живко Димитров в наказателното поле на гостите включилия се Валентин Костов от 2 метра не вярваше, че топката не е в мрежата. Последваха пропуски на Атанас Чепилов, Аспарух Смилков, Иван Вълчанов, Аспарух Шамкалов и Живко Димитров. В 40-та минута Виктор Георгиев от гостите повали устремилия се Аспарух Смилков на границата на наказателното поле и главния съдия съвсем справедливо отсъди фаул и показа жълт картон на нарушителя. В 43-та минута при първата контраатака на гостите по десния фланг последва центриране на Боян Евтимов и непокрития Люцкан Люцканов с глава изпрати топката неспасяемо в мрежата за 0:1. Това не отчая петричките футболисти, които продължиха да играят нападателно. В 44-та минута Айвън Ангелов центрира отдясно, Живко Димитров се хвърли с глава и кълбото като по чудо не се озова в мрежата зад Мартин Мицев. В самия край на полувремето Айвън Ангелов след самостоятелна акция се озова в наказателното поле на гостите и бе повален на земята, което не остана незабелязано от отлично ръководещия двубоя Любослав Любомиров и той посочи бялата точка. Айвън Ангелов се нагърбиш с тежката задача и превърна 11 метровия наказателен удар в гол за 1:1.
Така при 15 чисти голови положения през първата част на мача футболистите на Беласица се добраха само до реализиране на едно попадение, и то след отсъдена дузпа.
През втората част на мача футболистите на Беласица заиграха на още по-високи обороти. Всеки момент се очакваха нови попадения в противниковата врата. Силите на футболистите на Гранит намаляваха и постепенно започнаха да наблюдават отблизо мача. На два пъти Иван Вълчанов Аспарух Смилков и Атанас Чепилов като по чудо не изпратиха топката в мрежата на противника. Страхотен карък преследваше футболистите на Беласица. Нови пропуски на Атанас Чепилов и Аспарух Смилков. В 56-та минута Костадин Кафтанов при единствената атака през второто полувреме на гостите се възползва от неразбирателство в защитата на гостите , обстрелва коварно вратата на Беласица, но капитана Кирил Георгиев бе на мястото си. В 60-та минута правдата възтържествува. Тогава след остро центриране отдясно в наказателното поле на гостите Живко Димитров в стил Меси отклони кълбото в мрежата за 2:1. В 76-та минута влезлия Йордан Тодоров се отчете за оказаното му доверие от наставника Николай Николов и направи резултата 3:1. До края на мача Живко Димитров и Йордан Тодоров опитаха да огорчат вратаря на гостите, но веднъ
ж топката бе избита от голлинията след дар на първия, а втория отблизо не бе точен.
Този мач бе ръководен на ниво от главния съдия Любослав Любомиров, който показа завидна физическа подготовка, намирайки се наблизо до събитията на терена, и отлично познаване на футболния правилник. Заслужено бе изпратен с аплодисменти от феновете на Беласица. С тази победа отборът на Беласица е едноличен лидер в таблицата с 69 точки. Убийственото равенство между отборите на Балкан и Чавдар ги отдалечи с още две точки от петричкия тим.
След мача наставникът на Беласица Николай Николов сподели: „Доволен съм от старанието и желанието за победа от страна на футболистите, на които гласувах доверие в този мач. Чувстваше се отсъствието на тримата футболисти Симеон Бояджиев, Патрик Попов и Марти Таушанов, които не взеха участие заради наложено наказание. Доста голови положения създадоха футболистите, но напрежението си каза думата. През второто полувреме стояхме физически и игрово по-добре на терена. Отбелязахме само три гола във вратата на Гранит Владая, а можеше да ги побед
им с разгромен резултат. На правилния път сме. Остават ни още 9 финални мача до края на първенството“.
Старши треньорът на Гранит Владая Кемал Рашидов сподели: „Отборът на Беласица бе далеч по-добрия, особено през второто полувреме, и съвсем заслужено се поздравиха с победа. Пожелавам им пълен успех до края на първенството и да бъдат новия член на втора лига“.
Беласица: Кирил Георгиев, Атанас Карачоров, Атанас Димитров, Валентин Костов, Аспарух Шамкалов, Любомир Христов, Иван Вълчанов, Айвън Ангелов, Живко Димитров, Атанас Чепилов, Аспарух Смилков /Йордан Тодоров, Иван Марчев, Мартин Русков, Димитър Иванов/