Monday, May 20, 2024
HomeНовиниБългарияПоследни дни от преброяването: Ще успеят ли преброителите да посетят всички адреси?

Последни дни от преброяването: Ще успеят ли преброителите да посетят всички адреси?

20 подпомагащи центъра за преброяването работят в страната

Седмица остава до крайния срок за преброяването на населението в страната. Досега в шест области вече са преброени 50% от населението. Над 3 милиона и 200 хиляди българи успешно са попълнили онлайн формуляра. Какви проблеми срещат преброителите и ще има ли домакинства, които ще останат непреброени, провери екип на БНТ.

Роза Бояджиева е един от преброителите, който отговаря за два преброителни района в Благоевград. 7 дни преди крайния срок тя вече е посетила 80% от домакинствата.

“Аз съм попълнила 50-те карти, получила съм 40 кода, имаме информация за 40 жилища, които са необитаеми и винаги задавам въпроса – “Каква е причината? – отговорите са или в чужбина, или някаква друга”. Но все пак за тези 40 жилища аз трябва да попълня едни карти за всяко едно необитавано жилище”, заяви преброителят Роза Бояджиева.

При повечето адреси, които Роза е посетила, хората вече са се преброили електронно. А на все още непреброилите се им обяснява какви са възможностите.

Когато дадено лице се колебае как да постъпи, аз му помагам и казвам, ако вие имате възможност и си отделите време и намерите подходящо място, веднага ще попълним карта. Ако нямате възможност, аз съм си подготвила мой телефон за връзка, депозирам телефона и ги моля в момента, в който се преброят по електронен път, да ми се обадят и да съобщят този петнадесетцифрен код”, допълни Роза Бояджиева.

Жителите на квартал “Еленово”, който е един от най-населените в Благоевград, са използвали и двете възможности, за да се преброят.

Съгласно инструкциите, определени от националната статистика, преброителите имат правото да задават въпроси, които се съдържат в преброителните карти. Те нямат право да изискват лични карти, попълване на декларации или полагане на някакъв подпис.

Двадесет подпомагащи центъра, в които експерти на НСИ помагат на хората да се преброят, работят на територията на страната. Всеки, който иска да се преброи електронно, но няма възможност да го направи сам вкъщи, може да посети такъв център.

Там ще му предоставят таблет или компютър, за да го направи, и ще отговорят на всички негови въпроси. Хората, които желаят да бъдат преброени с хартиена карта, но да не чакат преброител у дома, също са добре дошли. Повечето от центровете работят и в почивните дни.

По-активни в онлайн попълването на преброителната карта са жените. Най-много регистрации са направили хората между 40 и 49 години, като 60% от тях са на жени. Следва групата на хората между 30 и 39 години, а на трето място е възрастовата група 50-59 години./БНТ

RELATED ARTICLES

Most Popular