Saturday, May 18, 2024
HomeРегионПерникПроведоха обществено обсъждане за кредит от 5 580 680 лв. за ремонт на...

Проведоха обществено обсъждане за кредит от 5 580 680 лв. за ремонт на 3 обекта в Перник

Хората: Да бяхте го излъчили онлайн, накрая излиза, че нищо не зависи от нас

При стриктно спазване на противоепидемичните мерки премина общественото обсъждане за поемане на инвестиционен кредит за пълна рехабилитация на ул. „Освобождение“ в кв. „Тева“, ул. “Отец Паисий” и ул. “Софийско шосе”, както и за ремонт на Двореца на културата в Перник. Бе обсъдено и тегленето на оборотен кредит за покриване на просрочени задължения.

Зам.-кметът инж. Мирослав Стоицев представи пред присъстващите перничани намерението за тегленето на средствата и проектите, за които ще бъдат използвани.

„Трите големи проекта за ремонт на едни от най-натоварените пернишки улици са на стойност 5 580 680,57 лв. с ДДС. С тези средства предвиждаме да извършим подмяна на водопровода по ул. „Освобождение“ в кв. „Тева“ и след това трасето да бъде преасфалтирано напълно“, каза Стоицев. Той добави, че по ул. „Отец Паисий“ също ще бъде положена нова асфалтова настилка. Зам.-кметът допълни, че средствата, предвидени за ремонта на ул. „Софийско шосе“, ще бъдат ползвани за инженеринг за основен ремонт на водопровод и улична настилка, както и за изграждане на тротоари и дъждоприемна канализация по протежението на улицата. Мирослав Стоицев обясни, че изграждането на дъждовна канализация по улицата ще предотврати наводняването на автогарата и главен път I-6 при обилни дъждове. Такава канализация в момента се изгражда и по ул. „Брезник“.

„Финансовият механизъм, по който ще бъдат взети средствата, е най-изгодният и гъвкав нисколихвен инструмент. Община Перник за първи път ще кандидатства по този инструмент, от който се възползват много от големите общини в страната“, коментира още Мирослав Стоицев. Той представи и намерението да ремонтира сградата на Двореца на културата в изпълнение на одобрената инвестиционна програма. Той обяви, че проектът включва пълен ремонт на покрива, смяна на дограма, смяна на водопровод и изграждане на вентилация, енергийна ефективност на цялата сграда, обновяване и освежаване на фасадата и елементи от нея, без да се нарушава досегашният й вид, закупуване на оборудване и други. Инж. Стоицев добави, че тази знакова за Перник сграда трябва да бъде обновена, но това ще се случи при стриктно спазване на всички правила.

„Разполагаме със 795 896,72 лв. безвъзмездна финансова помощ, но за да се направи качествен и надежден ремонт на емблематичната за града сграда, са необходими допълнителни средства, поради което община Перник възнамерява да се възползва от възможностите на финансовия механизъм и да изтегли нисколихвен кредит в размер до 1 500 000,00 лв.“, обясни пред присъстващите зам.-кметът. Той добави, че използването на финансовия инструмент чрез поемане на задължение е нужно в изпълнение на Насоките за кандидатстване по процедура „Изпълнение на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014-2020”. „Това означава, че община Перник като конкретен бенефициент трябва да използва съвместна подкрепа чрез финансов инструмент и безвъзмездна финансова помощ“, обясни той.

Директорът на Общинския комплекс “Дворец на културата” Петьо Фетфов заяви, че ремонтът е не просто нужен, а наложителен. „Дълги години поставяме въпроса за ремонта на сградата на дневен ред, но на два пъти реновирането се отлага, а сградата вече става опасна“, подчерта Фетфов.

От своя страна перничани коментираха: „Явно това събиране е било ей така, само да се съберем и да си поговорим къде какво ще правим, публика да има, а после да не се каже нали, че не са били казали. Де факто нищо не е зависело от хората, които са били там, а са били само за да си изкажат препоръките и надеждите си. Евентуално, ако някой е имал някакви възражения, да бъде убеден в обратното.

Да бяхте включили камерите и да го излъчите онлайн. Направихте го веднъж, имаше реакции на хората и явно на някой не му хареса и го спряхте. Истинското легитимно участие на гражданите в решенията за техния живот се нарича в случая “местен референдум”. Този инструмент досега не е използван от общинската администрация, а всъщност той прави разликата от “прозрачността” и “плътната завеса” на решенията”.

RELATED ARTICLES

Most Popular