Thursday, May 16, 2024
HomeРегионКюстендилБез чуждестранно участие на 14-ото издание на Международния фолклорен конкурс „Пауталия” в...

Без чуждестранно участие на 14-ото издание на Международния фолклорен конкурс „Пауталия” в Кюстендил

В двудневния форум ще се представят само индивидуални изпълнители по народно пеене в три възрастови групи

 

Броени дни остават до официалното откриване на Четиринадесетия международен фолклорен конкурс „Пауталия 2020”, който ще се проведе на 25 и 26 юни в Кюстендил. Неговият старт ще бъде даден в 10,30 часа на 25 юни – събота, в Голямата зала на читалище „Братство 1869“.

Организатори на събитието са община Кюстендил и читалище „Братство 1869”, със съдействието на Министерството на културата на Република България и читалище „Пробуда 1961”. Международният музикален форум се провежда под патронажа на кмета на община Кюстендил Петър Паунов.

През годините конкурсът се утвърди като форум, който дава поле за изява на фолклорни състави и изпълнители от страната и чужбина, които да покажат богатството на своя фолклор. Целта му е да съхрани и популяризира българското народно творчество и да покаже неговото достойно място сред другите народи.

Конкурсът е включен в Културния календар на Министерството на културата. Класираните на първо, второ и трето място индивидуални изпълнители по народно пеене от първа и втора възрастова група ще получат целева финансова подкрепа и стипендии по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от Министерството на културата.

Тази година в конкурса ще вземат участие само индивидуални изпълнители по народно пеене в три възрастови групи – до седми клас; до единадесети клас; до 30 г. Участници от чужбина не се допускат.

Организаторите се подготвят музикалното събитие да протече при спазване на всички епидемиологични изисквания на Министерството на здравеопазването.

В журито на конкурса са поканени едни от най-утвърдените имена в областта на народната музика като доц. д-р Георги Петков, народната изпълнителка и кюстендилка Олга Борисова, Димана Боянова, Цветелина Вельовска, Стойка Германова и др.

Преди година на откритата сцена на Арката в центъра на Кюстендил се изявиха над 3000 участници от България, Македония, Сърбия, Черна гора, Германия и др.

Голямата награда на конкурса завоюва Университетски хор „Фолк-джаз формация“ при Нов български университет-София. Голямата награда в областта на българските народни танци бе присъдена на Танцова формация „Нова генерация” от Кюстендил.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular