Sunday, May 19, 2024
HomeРегионБлагоевградЧетвърти провал на избор на шеф на районния съд в Благоевград

Четвърти провал на избор на шеф на районния съд в Благоевград

Само един глас не стигна на фаворита Калинка Иванова, трима подкрепиха Миглена Кавалова от Дупница

 

Четвърти провал записа във вторник Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет при опита си да излъчи председател на районния съд в Благоевград.

Само един глас не стигна, за да бъде избрана номинираната от общото събрание на съда Калинка Иванова. Тя беше подкрепена от седем от членовете на СК.

На заседанието бяха отправени призиви за доверие и подкрепа на решението на общото събрание, след които Драгомир Кояджиков, Стефан Гроздев и Боян Магдалинчев гласуваха за втория кандидат – Миглена Кавалова от районния съд в Дупница.

На заседанието не присъстваха Даниела Марчева и Вероника Имова.

След гласуването председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова се обърна към двете кандидатки с думите: „Колеги, вие направихте всичко, което зависи от вас“.

Така сега предстои откриването на пета поред процедура за избор на председател на РС-Благоевград.

За конфликтите в Благоевград

Основна тема както по време на изслушването на двете кандидатки, така и при последвалата дискусия в СК на ВСС, отново беше напрежението в колектива на районния съд, като беше засегната и темата за отношенията с окръжния съд в Благоевград.

Калинка Иванова, която в момента е и.ф. председател на районния съд, посочи, че откакто председател на ОС-Благоевград е Петър Узунов, ситуацията се подобрява. Позовавайки се на протокола от общото събрание по изслушването на двете кандидатки, Иванова заяви, че няма междуличностни конфликти в съда, има професионални спорове.

Председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков посочи, че е чул целия запис от въпросното общо събрание и е останал с впечатлението, че в РС-Благоевград има неформален лидер. Затова попита как Иванова ще се справи с тази ситуация.

Чули сте записа и сте прочели протокола. Съдиите повтарят един след друг, че нямат личностен конфликт. Там са 13 човека, основните говорители са двама – съдиите Атанас Иванов и Екатерина Николова. Те помежду си се репликират и създават впечатление, че има един общ конфликт. Но това са двама колеги, останалите са съвсем конструктивни, мълчат или казват по нещо. Осем години съм била в един кабинет със съдия Иванов, съмишленици сме за повечето неща. Поради тази причина поведението му на общото събрание не отразява истинското му отношение към останалите колеги и към мен“, каза Калинка Иванова като допълни, че поставените от Атанас Иванов проблеми на общото събрание не са били посочени от него по-рано пред нея, за да се предприемат мерки.

Що се отнася до съдия Екатерина Николова, Калинка Иванова изтъкна: „Тя е силен човек, много милее за нашия съд. Една голяма част от проектите, по които сме работили, са лично нейна идея. Този неин темперамент е в състояние да поражда конфликти. Не споделям някои крайни неща, но не мога да не ценя тази огромна енергия, която е извор на идеи“.

В отговор на въпрос Иванова обясни и откъде идва напрежението. Предишният председател на окръжния съд Катя Бельова командировала трима граждански съдии от районния в ОС-Благоевград. „При натоварване от 30 000 дела да вземеш трима колеги, означава съдът да бъде изправен пред невъзможност да работи. Ние се възпротивихме по всички начини, включително се обърнахме към председателя на апелативния съд с искане да се върнат поне колегите, командировани в други райони. Това ни конфронтира с предишния ръководител на окръжния съд. Катя Бельова ни каза с вътрешен ресурс да решим този въпрос като преместим наказателни съдии в гражданското отделение. Но наказателните съдии от 20 години разглеждат само такива дела. Нали знаете какво би означавало това изведнъж да смениш материята. Не се съгласихме и това допълнително усложни конфликта. Не само ръководството на ОС-Благоевград, но и командированите колеги спряха да разговарят с нас. С новия председател на окръжния съд командированите колеги се върнаха, в окръжния съд отидоха тези, които спечелиха конкурсите и сега вече не е така. Усещането за справедливост е друго и този най-важен въпрос е решен“, обясни Иванова. Тя допълни, че след като е встъпил като ръководител на ОС-Благоевград, Петър Узунов се е срещнал с районните съдии и ги е уверил, че отношенията ще бъдат други. Има значително подобрение на комуникацията, каза Иванова.

В тази връзка тя беше попитана колко от районните съдии са отишли на честването по случай 110-годишнината от създаването на ОС-Благоевград, което е било на 20 октомври. От отговора ѝ стана ясно, че са били двама съдии, но това беше обяснено със семейни ангажименти на останалите, а и с времето, в което е било проведено – в петък вечер.

Както стана ясно, другият кандидат Миглена Кавалова не е от РС-Благоевград. На изслушването си пред общото събрание, тя няколко пъти казва, че иска да помогне на съдиите да разрешат междуличностните си конфликти, на което всички вкупом ѝ отговарят, че такива няма, а имат само професионални различия. Във вторник пред СК на ВСС тя заяви, че не е имала спор с колегите си от РС-Благоевград, че те твърдят, че споровете между тях са организационни, като през цялото време ги наричаше така, цитирайки съдиите, в това число отбеляза, че „организационен“ вероятно е и сигналът в етичната комисия на СК на ВСС, подаден от част от магистратите в РС-Благоевград срещу колега от същия съд.На въпрос какво би направила, за да помогне за разрешаването на споровете, Кавалова заяви: „На първо време с разговор по всяко време, с всеки от тях. Живея в града, общувам с тях и професионално, и лично. Не смятам, че ще има проблем с приемането ми, ако ме изберете за административен ръководител. Те биха направили стъпка, като видят желанието ми заедно да разрешаваме спорове. Това може да стане с преглед на вътрешните регулации, разговори, често свикване на общото събрание, дори когато решението, което трябва да се вземе, е от компетентността на председателя. Но е добре да се чуе мнението на съдиите, когато има повече гледни точки, те ще допринесат за вземането на най-обективното и целесъобразно решение, което да е полезно за всички“.Тя бе помолена да посочи конкретни проблеми, които вижда в РС-Благоевград. Кандидатката изброи тези, които е чула от колегите си на общото събрание – редът, по който се определят особените представители по дела, издадените преди много години вътрешни заповеди и натоварването.„Организационните спорове може да се решават. Ние решаваме спорове между страни и ако не може помежду си да ги решим… Подчинени сме на една и съща регулация, няма начин да не може да си решим споровете“, каза Кавалова.

 

Какво казаха кадровиците

 

Членовете на Съдийската колегия отбелязаха доброто представяне и на двете кандидатки.

Аз съм удовлетворена от представянето на колегите, те демонстрираха добро познаване на организацията на работа на районния съд в Благоевград, представиха се достойно“, започна изказването си ЦветинкаПашкунова. Тя обаче заяви, че ще подкрепи Калинка Иванова и сподели, че е впечатлена от подкрепата, която е получила от колегите си. „Съдиите са категорични, че Калинка Иванова е доказан професионалист, притежава висок морал, почтена и отдадена на работата, съпричастна към всички проблеми, проявява толерантност и склонност да изслушва всяко мнение, диалогична е. Тя съумява да убеждава и приобщава съдиите. Бихме взели справедливо решение, ако се доверим на съдиите. Гласувайки доверие на Калинка Иванова, ние ще спомогнем в този съд да бъдат решени очертаните конфликти. Нямам съмнение, че колегата ще се справи с това предизвикателство“, посочи Пашкунова.

Атанаска Дишева се присъедини към това мнение, като добави, че ще подкрепи Иванова, защото е номинация на общото събрание. „Прави чест на съдиите и на кандидата, че са успели, въпреки това, което се случи, включително и с наше участие, да намерят съдия, който да обедини техните очаквания, надежди, такъв, който да поеме тази висока отговорност“, каза Дишева.

Тя допълни, че освен подкрепата от колегите си, Иванова е много внимателен и възпитан човек, диалогичен, човек, който се отнася с внимание към детайла. „А това е важно, тя знае генезиса на проблема, знае развитието и знае как да бъде разрешен“, посочи Дишева.

Отбеляза, че Миглена Кавалова също е направила много добро представяне и е представила задълбочена концепция. „В конкретния случай обаче нямаме никаква причина да не се съобразим със становището на общото събрание. Нека да не размахваме съдийското самоуправление само когато ни харесва при различни обстоятелства. Ако няма обоснована причина да не се съобразим с него, нашата роля по утвърждаването на съдийската самоуправление налага да се съобразим с мнението на съдиите“, изтъкна Дишева.

Тя призова колегите си да не „слагат като негатив“ на кандидатите диалога между двама съдии на общото събрание, както и да не се вменява като отговорност на Калинка Иванова слабото присъствие на колегите ѝ на честването на окръжния съд. „Това е честване, а не общо събрание, което е задължение на съдиите“, каза Дишева.

Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков започна изказването си с думите, че е останал впечатлен от представянето на Миглена Кавалова и допълни, че тя е представила добра концепция, подготвила се е задълбочено и е отговаряла добре на въпросите.

При все това той заяви, че ще подкрепи Калинка Иванова, въпреки усещането си, че с този избор няма да се уталожат нещата в районния съд. „Външният кандидат беше по-добър, като човек, който не е замесен в конфликтите. Но в момента имаме номинация на общото събрание, имаме подкрепа от съдиите и тази подкрепа действително е налице, доколко е искрена е друг въпрос. Но Калинка Иванова има прекрасната възможност да работи за отстраняването на проблемите, отношенията между районния и окръжния съд вече се подобряват. Ако може тя да се еманципира, ще е най-добре за целия съд“, каза Чолаков.

Седма година сме тук и всяка година, по няколко пъти получаваме сигнали от съдии от районния съд – ту срещу техни колеги, ту срещу ръководството на Бельова, то не бяха сигнали и срещу Узунов. Това не са междуличностни конфликти, а антагонизъм, който съществува и сега. Не е нормално да не проявиш институционално уважение  и да не отидеш на честването на окръжния съд. Да не отидат съдиите, това означава, че въпросният антагонизъм още съществува“, започна изказването си Драгомир Кояджиков.

Според него конфликтът може да бъде решен само чрез назначаването на външен човек и заради това заяви, че ще подкрепи Миглена Кавалова. „Сега имаме шанс. Тя е външна за РС-Благоевград, но познава проблемите и има желание и възможност да ги разреши. А най-същественото е, че Иванова в рамките на годината, в която е и.ф. председател, не е направила абсолютно нищо, за да потуши въпросните проблеми“, заяви Кояджиков.

Същата позиция изрази и Боян Магдалинчев. „Този конфликт трябва да бъде потушен. Вчера в етичната комисия се занимавахме със сигнали, които са точно от съдии от районния съд, които са един срещу друг. Очевидно тази обстановка не е преодоляна, дори с новия председател на окръжния съд. Може да има някакво развитие, но има още много какво да се направи и това може да е дело на външен човек“, заяви Магдалинчев.

Председателят на ВКС Галина Захарова на свой ред посочи, че СК на ВСС трябва да гласува доверие на излъчения от общото събрание кандидат. „Качествата на съдия Иванова имат решаващо значение както за номинацията на общото събрание, така и за нашето решение дотолкова, доколкото тя разполага с качества, които биха могли да примирят дори враждуващи отделни колеги в този съд“, изтъкна Захарова. Тя допълни, че Калинка Иванова е подкрепена от съдиите от РС-Благоевград, защото притежава качества като спокойствие, диалогичност, а не авторитарност, което дава основание за вземане на обмислени решения и последователност при изпълнението им.

Не виждам с какво външен за колектива човек би допринесъл до разрешаването на проблемите в районния съд, човек, на когото голяма част от колегите не са гласували доверие“, каза Захарова.

Олга Керелска допълни, че всъщност избирането на човек извън съда за председател би било деструктивно и призова останалите да се съгласят и съобразят с мнението на магистратите то РС-Благоевград. Тя обстойно напомни откъде тръгват проблемите, за срещите на членове на ВСС с магистратите от района, припомни и че на честването на окръжния съд присъствието на членовете на СК също е било рехаво.След нея думата взе отново председателката на ВКС, за да изтъкне, че е много важно в тази четвърта процедура колегията да бъде конструктивна. „Не бихме могли да тушираме напрежението, ако изпадаме в детайли кой, какво казал, кога, защо, по какъв повод, отишъл ли е на институционална сбирка, нещо, което не е законово задължение. За да имаме правилно и конструктивно решение, трябва да погледнем напред, а не връщайки се отново и отново назад, да търсим първоначалния корен на злото. Имаме много добър кандидат, който притежава всички качества, имаме принципа на самоуправление, имаме и липса на конкретни обстоятелства, които да ни мотивират да отстъпим от този принцип“, напомни Захарова.

Със 7 на 3 гласа обаче колегията не успя да избере председател на РС-Благоевград. За четвърти път./Lex.bg

 

RELATED ARTICLES

Most Popular