Перник

След лекари индийци: Работници от Бангладеш ще оправят ВиК авариите в Перник

  17.09.2025 16:47  
След лекари индийци: Работници от Бангладеш ще оправят ВиК авариите в Перник

Работници от Бангладеш ще отстраняват ВиК авариите в Перник. Заради недостига на квалифицирани кадри и липсата на желаещи да работят в местното водоснабдително дружество е задействана процедура за наемане на служители от трети страни, съобщава БНР.

Близостта до София и значително по-високите заплати, които предлага столицата, са в основата на кадровата криза във "ВиК"- Перник. През последните години са правени многократни опити да бъдат привлечени водопроводчици, машинисти на багер и строители. На публикуваните обяви в специализирани сайтове и печатни медии не се е отзовал нито един  кандидат, който реално да проявява интерес към започване на работа в Перник. 

Това е принудило "ВиК" да се обърне към международна компания за набиране на персонал от трети страни. Заявените бройки на този етап са 11, а работниците, които ще дойдат, са от Бангладеш. Всички те са подписали декларации, че притежават необходимата квалификация и опит за заявените позиции. Съгласно договорите работодателят се задължава да им осигури жилище, като те сами ще поемат разходите си за наем и консумативи. 

В общината е депозирано писмо от бившия управител на "ВиК"- Перник Борислав Иванов с молба за нуждите на чужденците да бъдат предоставени общински жилища. Писмото и докладната на кмета ще бъдат разгледани на предстоящата в четвъртък сесия на местния ОбС.

Припомняме, че практиката за наемане на работници от други страни не е прецедент за Перник. Само преди няколко месеца към екипа на МБАЛ ”Рахила Ангелова” се присъединиха медици от Индия, които за кратко успяха да ”спасят” положението в отделението по педиатрия. Местните пациенти приеха помощта на чуждестранните лекари с възторг към демонстрираната им отзивчивост.

За съжаление, визови проблеми принудиха медиците да напуснат Перник, а болничното ръководство пое ангажимент за връщането им на работа след отстраняване на документалните нередности.

Снимка: БНР