България не успя да спечели световната титла по волейбол, но въпреки това завоюва любовта на милиони! Момчетата ни взеха гейм на Италия в големия финал, но в крайна сметка отстъпиха с 1:3 (21:25, 17:25, 25:17, 10:25).
За втори път в историята след 1970 година тимът спечели сребърните медали в София, а Италия стана световен шампион за втори пореден път след 2022 година в Полша. Скуадрата ликува благодарение на по-добрата си лична класа, като ключови се оказаха мощни серии от сервис на Ботоло и Романо.

Българският тим, който е най-младият в турнира на Филипините, обаче заслужава единствено адмирации за чудесните си изяви.

Александър Николов бе най-резултатен в мача с 23 точки – 21 от атака, една блокада и един ас. Мартин Атанасов показа много стабилна игра с 11 точки, а останалите българи се ограничиха до 5 или по-малко. Юри Романо поведе защитилия титлата си италиански тим с 22 точки, Матия Ботоло добави 19, а Алесандро Микиелето завърши с 11.
Националният отбор на България си тръгва от Филипините със солидна финансова премия от наградния фонд – за сребърните медали "лъвовете" получават 500 хиляди щатски долара, Италия прибира 1 милион, а третият в класирането Полша – 250 хиляди.


Двама български национали - Александър Николов и Алекс Грозданов, спечелиха индивидуални награди на Световното първенство по волейбол.
Те бяха отличени като най-добри на постовете си - съответно посрещач и център.
Нашите момчета оставиха зад себе си представители на шампиона Италия и бронзовия медалист Полша.

В страната интересът към финала бе огромен. Югозападът се превърна в една от най-активните сцени – хиляди фенове се стекоха на масови сбирки за гледане на живо на големи екрани на централния площад “Велбъжд“ в Кюстендил и на площад “Свобода“ в Дупница, както и в Благоевград, Петрич, Разлог, Банско и Гоце Делчев. В Перник публиката изпълни спортната зала “Борис Гюдеров“, а в Самоков финалът се излъчи на голям екран в спортен комплекс “Самоков“.
Перник

Дупница

Кюстендил

Масови сбирки имаше и в София – на площад “Св. Александър Невски“ и на стадион “Юнак“ – както и в десетки други градове. Инициативата, подкрепена от Министерството на младежта и спорта (ММС) и местните власти, превърна финала в празник, който обедини цялата страна и показа силата на българската страст към волейбола.
Благоевград


Разлог

Националите ни по волейбол показаха колко много може да постигне българинът със своя талант, воля и огромни усилия. Отдавам признание на играчите, треньорите, целия щаб, федерацията и всички, които допринесоха за този успех. Убеден съм, че най-доброто за този отбор тепърва предстои! Това заяви премиерът Росен Желязков след финала на Световното първенство по волейбол. Гордеем се с вас, момчета, и горе главите! Сребърните медали са феноменален успех - цяла България ви благодари!, заяви още министър-председателят.



--800.jpg)



--700.jpg)


