България

ЕК реже 215 млн. евро от второто плащане по ПВУ за България

  05.11.2025 15:05  
ЕК реже 215 млн. евро от второто плащане по ПВУ за България

България получи още 439 млн. лв. по ПВУ

Второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост на България ще бъде орязано с 215 милиона евро от европейската комисия. 

Страната ни ще получи 439 милиона евро.

Удържането на част от плащането е във връзка с неизпълнение на ключовия етап за реформиране на Антикорупционната комисия, поясниха от Комисията за националното радио.

България разполага с шест месеца, за да изпълни ключовия етап

Комисията ще продължи да поддържа активен диалог с властите в София за осигуряване на необходимата подкрепа.

Преди два дни еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис заяви, че до края на годината България може да кандидатства и за трето плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.

Бюджет 2026

В Брюксел все още не са получили Проектобюджет 2026 година.

"На този етап не сме виждали по-подробна чернова, но нашето разбиране е, че българските власти се стремят към бюджетен дефицит под 3 процента или в рамките на 3 на сто за следващата година", коментира Домбровскис./ bgonair.bg