Народният представител пита колко още подобни “лични удобства“ се крият зад стените на Общината
Народният представител от ГЕРБ Даниел Александров коментира скандалната информация свързана с автомобила на Дневния център за деца в увреждания в Дупница, който се ползва за нужди извън предназначението, за което е закупен от Общината.

Депутат остро разкритикува местната власт и практиката за разпореждането на публичния ресурс, така сякаш е частна собственост. Той определи случая с електромобила на Дневния център за деца с увреждания като “преминаване на всякакви граници на морал и приличие”
“ Поредното общинско своеволие, този път за сметка на деца с увреждания! В Дупница, за съжаление, отдавна свикнахме общинската власт да се разпорежда с публичния ресурс така, сякаш е частна собственост. Но последният случай преминава всякакви граници на приличие и морал.
.jpg)
Автомобил, закупен изцяло за нуждите на Дневния център за деца с увреждания с ясното предназначение да бъде в услуга на тези деца, мистериозно не се намира нито на адреса на центъра, нито в употреба за дейността му.
Вместо това дни наред електромобилът е забелязван на различни локации, но една от тях се откроява упорито: пред дома на заместник-кмета по строителство Бойко Христов.
И, както изглежда, не става дума за еднократна поява.
Колата вечер “пренощува“ там, а сутрин пристига с него до Община Дупница, където прекарва деня на паркинга докато в същото време децата, за които е предназначен автомобилът, продължават да разчитат на каквото е останало от транспортната логистика.
Да уточним нещо важно: средствата за този автомобил са осигурени от Фонд “Социална закрила“ и от бюджета на Общината. А договорът изрично предвижда автомобилът да бъде използван за дейността на центъра и да се намира на неговия адрес.
Вместо това той услужливо се озовава пред дома на един конкретен заместник-кмет.
И тук възниква логичният въпрос - колко още подобни “лични удобства“ се крият зад стените на Общината? И докога публичните ресурси ще се ползват като семейни придобивки от хора, които би трябвало да служат на гражданите, а не да ги паразитират?
За пореден път се оказва, че проблемът не е в липсата на средства, а в липсата на елементарен морал. И докато децата с увреждания чакат транспорта, който им е обещан и финансиран, други очевидно го карат “когато им е удобно“.
Дупница заслужава прозрачност. Заслужава почтеност. Заслужава управление, което не превръща служебните активи в лични придобивки. И най-вече - тези деца заслужават повече от това.”, написа в коментар народният представител Даниел Александров.

Припомняме, че точно на 3 октомври, датата, на която се отбелязва Международния ден на хората с увреждания, председателят на “Възраждане” в Дупница Александрина Стоилова публикува видеоматериал със свое разследване.
От него става видно, че електромобил “Хюндай Кона” , закупен за нуждите на Центъра за деца с увреждания в Дупница е домувал нееднократно пред къщата на зам.-кмета Бойко Христов в село Яхиново. Стоилова смята, че голяма част от времето колата не се ползва по предназначението, за което е закупена от Община Дупница. Често е забелязвана по улиците на града или паркирана пред сградата на кметството и жилището на местния управник.

Тя представи договор за закупуване и предоставяне на автомобила от страна на Община Дупница, посочените в него мотиви, свързани с нуждите на децата с увреждания, както и кадри на паркирания автомобил пред къщата на зам.-кмета в село Яхиново и сградата на местната общинска администрация.
Електромобилът е закупен от фирма “Инд Ауто”. В чл.4, точка 4 от документа е записано, че превозното средство трябва да бъде доставено на адрес: гр. Дупница, ул. Велико Търново №8, където е и Дневният център за деца с увреждани. Именно те трябва да бъдат и негови ползватели, тъй като сред мотивите за покупката, изтъкнати от кмета Първан Дангов, са нуждите на потребителите, които до този момент ползвали обществен транспорт - таксита.
От своя страна зам.-кметът Бойко Христов коментира, че в изнесената информация липсва скандал, тъй като автомобилът е закупен чрез Финд “Социална закрила” и е съфинансиран със средства на Община Дупница.

По тази причина, транспортното средство се ползва за нуждите и на други общински звена, когато е необходимо. Като пример той посочи доставки на хранителни продукти на филиалите на ДГ “Радост” в селата Яхиново, Крайници и Червен брег.По думите му, колата рядко остава паркирана пред дома му, като целта е пестене на време и средства, тъй като доставките се осъществявали първо от селото, в което живее.
Електромобилът “Хюндай Кона” е закупен за нуждите на Дневен център за деца с увреждания, който се помещава в сградата на ДГ “Калина”. От обявената на сайта на общинска администрация обществена поръчка става ясно, че цената му е в размер на 55 833.33 лева.Спечелилата фирма за доставка на автомобила е “Инд Ауто” ООД. Превозното средство е закупено чрез финансиране от Фонд “Социална закрила“ и съфинансиране от бюджета на Община Дупница.










--700.jpg)


