Петрич Свят

“Гранична полиция“: Пункт “Кулата“ е отворен за коли и автобуси, камионите остават блокирани

  13.01.2026 16:17  
„Гранична полиция“: Пункт „Кулата“ е отворен за коли и автобуси, камионите остават блокирани

Леките автомобили и автобусите преминават нормално през граничния пункт “Кулата-Промахон“, съобщиха от Главна дирекция “Гранична полиция“. Въпреки спокойното движение за туристите, от 14:00 часа днес пропускането на тежкотоварни автомобили в двете посоки е напълно преустановено.

Причината за спирането на тировете са подновените протестни действия на земеделски производители от Северна Гърция. Към момента шофьорите на камиони изчакват на място, като в района е осигурено засилено полицейско присъствие, за да се гарантира общественият ред. Въпреки блокадата, все още не са се образували мащабни задръствания от чакащи камиони.

Напрежението на границата е част от стачните действия на гръцките фермери, които започнаха още на 3 декември миналата година. Само преди броени дни – на 8 януари – движението на тежкотоварни автомобили през пункта беше блокирано за цели 48 часа, което доведе до образуването на километрични опашки.