Антропологично изследване на скелетни останки, открити през лятото на 2025 г., разкри неподозирано етническо разнообразие в античния град Хераклея Синтика край с. Рупите.
Екипът на проф.д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) установи, че в един от най-солидните гробове в Западния некропол е била погребана жена с подчертани негроидни черти, съобщиха от Археология Булгарика.
Според анализа на доц. д-р Виктория Русева (ИЕМПАМ-БАН), жената е починала на възраст между 35 и 40 години. Антропологичните данни сочат, че тя е била наследник на смесен брак между представители на европеидната и негроидната раса.
Приживе жената е страдала от сколиоза и начална спондилоза, но е заемала висок социален статус, за което съди изключително богатият гробен инвентар.
“Това откритие потвърждава, че жителите на Хераклея Синтика са били активни участници в икономиката на Римската империя, простираща се на три континента“, коментира проф. Вагалински. Той допълни, че присъствието на жена с такъв произход е логично следствие от тесните контакти на града със Средиземноморието и заселването на хора от далечни региони, включително семити от Картаген.
Гробът е датиран към втората половина на IV век благодарение на откритите в него 16 бронзови монети.
Заможният статус на погребаната се доказва както от масивната конструкция на гроба от дялани камъни, така и от ценните предмети в него – керамична лампа с изображение на Ерос и изящна, скъпо изработена стъклена чаша. Находката е определена като изключително рядка за територията на България и хвърля нова светлина върху космополитния облик на античния град.
Източник: Archaeologia Bulgarica






--900--800.jpg)






