Кочериново

Да помогнем на един самотен дядо и неговите внуци! Пожар изпепели дома им в Кочериново

  10.03.2026 14:47  

Снимки: Стефан Делиов

Една тежка съдба обедини десетки хора в обща кауза – да върнат надеждата на един дядо и неговите двама внуци. В нощта срещу 4-ти март пожар обхвана къщата им в Кочериново и я унищожи. За семейството това е пореден тежък удар, след като младежите вече са изгубили баща си, а майка им ги е оставила на грижите на техния дядо. Въпреки че за щастие са невредими, те са загубили всичко, което са имали, само за една нощ.

Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия (ПГСАГ) “Васил Левски“ в Благоевград веднага започна акция в подкрепа на своя възпитаник – деветокласник в гимназията. На партера на училището е поставена кутия за дарения, в която ученици, учители и родители оставят средства за най-необходимото. “Нашето училище винаги е било повече от сграда – то е общност от хора със сърца, които умеят да бъдат съпричастни. В такива моменти е най-важно да покажем, че никой не е сам“, споделя директорът на гимназията Марияна Митова. Тя подчерта, че се подготвя и опис на нуждите от дрехи и учебни пособия, а специално внимание ще бъде отделено на сестрата на момчето, която е абитуриентка, за да може тя да има своя празничен момент въпреки бедата у дома.

Паралелно с училищната акция, в Кочериново се организира мащабна подкрепа за самото възстановяване на къщата. Стефан Делиов разпространи емоционален призив, който бързо мобилизира десетки хора. “Понякога една къща е просто сграда. Но понякога тя е всичко, което едни младежи имат на този свят. Нека им помогнем да си върнат дома“, написа той. Благодарение на неговия пост вече е намерен майстор, който е поел ангажимент да извърши ремонта напълно безплатно, дарявайки своя труд и време. Община Кочериново също реагира незабавно и пое ангажимент за част от строителните материали.

Тъй като нуждите за градежа и обзавеждането са огромни, е отворена и Revolut сметка на близка на семейството, като се гарантира пълна прозрачност. “Всяка стотинка ще бъде отчетена публично – за да може всеки дарител да знае къде е отишла помощта му“, категоричен е Делиов. В момента семейството има нужда от финансови средства, дрехи, обувки и вещи от първа необходимост, за да започнат живота си отначало.

Всеки, който желае да подаде ръка, може да го направи в дарителската кутия на ПГСАГ “Васил Левски“ в Благоевград или чрез Revolut сметката: https://revolut.me/ssuzi