Общо 15 нарушения при управление на електрически тротинетки са установени през последните десет дни в Перник, съобщиха от ОДМВР – Перник.
За констатираните случаи са наложени 12 глоби с фиш и са съставени три акта за установяване на административни нарушения. Най-честите санкции са за управление без предпазна каска и за движение в тъмната част на денонощието, като глобата в тези случаи е 25 евро.
Актовете са съставени за движение в пешеходни зони, включително на площад “Кракра“, като при тези нарушения електрическите тротинетки са иззети до приключване на административнонаказателните производства.
От полицията отчитат ръст в използването на индивидуални електрически превозни средства с повишаването на температурите, което води и до по-чести нарушения. Сред основните проблеми са движение с висока скорост и използване на нерегламентирани места, създаващи риск от пътнотранспортни произшествия.
От ОДМВР – Перник отправят апел към гражданите да спазват правилата за движение, да използват тротинетките само на разрешените места и да се движат с повишено внимание, без да използват мобилни телефони.
Препоръчва се превозните средства да бъдат технически изправни и оборудвани със светлини и светлоотразители, особено при движение в тъмната част на денонощието. Водачите не бива да превозват други лица и трябва да избягват рискови маневри, особено в зони с интензивно пешеходно движение.
В началото на месеца 12-годишно момиче пострада, след като беше блъснато от електрическа тротинетка. Детето е получило фрактура в областта на глезена, а извършителят е напуснал мястото на инцидента.












