През месец юли тази година започва приемът на проекти за отпускане на финансиране по Стратегическия план за развитие на земеделските и селските райони през програмния период 2023 -2027 година чрез МИГ “Бобов дол – Дупница – Сапарева баня“. През юли и август ще се приемат проектни предложения по мярка “Инвестиции в основни услуги и дребна по мащаби инфраструктура територията на МИГ“. През ноември може да се внасят проектни предложения по мерките за инвестиции в земеделските стопанства, сътрудничество за къси вериги на доставки и инвестиции в неселскостопански дейности. През 2027 г. ще се приемат проекти по мерките за подкрепа за изготвяне и прилагане на стратегии за “интелигентни селища“ и за сътрудничество на МИГ и подготвителни дейности за него.
Това стана ясно на проведената в Бобов дол информационна среща за стартирането на Стратегията за водено от общностите местно развитие (СВОМР). На срещата бяха представени: ролята на МИГ като местно партньорство; обхватът и целите на стратегията; мерките, по които ще могат да се подават проектни предложения; допустимите кандидати, дейности и разходи; възможностите за финансиране; начинът, по който местните идеи могат да се превърнат в реални проекти.
.jpg)
.jpg)
Стратегията се изпълнява на територията на тритe общини (39 населени места), с над 23 000 жители. Сред допустимите кандидати са Община Бобов дол, Община Дупница (без град Дупница), Община Сапарева баня, юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ), регистрирани в обществена полза, читалища, спортни клубове; физически и юридически лица, регистрирани по Търговския закон и закон за ЮЛНЦ, Закона за кооперациите, вкл. земеделски стопани, занаятчии и други от територията на МИГ. Може да се кандидатства с проектни предложения от 2 556, 45 евро до 200 000 евро.
“МИГ Бобов дол – Дупница – Сапарева баня“ е сдружение с нестопанска цел за общественополезна дейност. Създадена е като партньорство между представители на местната власт, бизнеса, неправителствения сектор, читалища, организации и активни граждани. Сдружението има за задача да подпомага устойчивото развитие на територията чрез прилагане на стратегията и чрез насърчаване на местни инициативи, партньорства и проекти.
.jpg)
.jpg)
Стратегията цели оживяване на територията на МИГ “Бобов дол-Дупница-Сапарева баня“ чрез създаване на привлекателна градска среда, подобряване на местните услуги, развитие на бизнес средата, инвестиции в общността с грижи за околната среда и с надграждане на потенциала на територията“, посочи изпълнителният директор на МИГ Рая Тимчева.
Сред допустимите дейности са: строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръженията и принадлежностите към тях; реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на общинска образователна инфраструктура, на общински сгради, в които се предоставят обществени услуги; изграждане или обновяване на озеленени площи, площи за широко обществено ползване; изграждане, ремонт, оборудване на спортна инфраструктура; реконструкция, ремонт, реставрация, закупуване на оборудване и/или обзавеждане на обекти, свързани с културния живот; изграждане, реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане и/или закупуване на съоръжения на туристическа инфраструктура; материални и нематериални инвестиции, вкл. СМР в земеделските стопанства; инвестиции, свързани с дейностите по производство на първична селскостопанска продукция, преработка, съхранение само на собствени земеделски продукти, вкл. и подготовка на собствената продукция за продажба, дейности по напояване в рамките на земеделското стопанство и др.
.jpg)
Сред допустимите разходи са за: развитие на услуги във всички сектори (например: грижи за деца, възрастни хора, хора с увреждания, здравни услуги, ветеринарни дейности и услуги, базирани на ИТ и др.); развитие на занаяти; СМР за изграждане, закупуване на нови машини, съоръжения, оборудване и обзавеждане; компютърен софтуер и други нематериални активи; специализирани превозни и транспортни средства – например за превоз и предлагане на храни, хладилни камиони и др.; инвестиции във ВЕИ, вкл. фотоволтаични панели и системи за производство на електроенергия само за собствено потребление.
Юлияна КОЛЧАКОВА

--900.jpg)










--700.jpg)
--700.jpg)