В неделя, 3 май, държавният глава ще проведе срещи с арменския президент Вахагн Хачатурян
Президентът Илияна Йотова ще бъде на 3 и 4 май в арменската столица Ереван, където ще участва в Осмата среща на върха на Европейската политическа общност. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Форумът, в който ще участват близо 50 държавни и правителствени ръководители, ще се проведе под надслов “Изграждане на бъдещето: единство и стабилност в Европа“. За първи път ще се включи като гост страна извън Европа – Канада, представена от министър-председателя Марк Карни.
Утре Йотова ще проведе срещи с арменския президент Вахагн Хачатурян и с министър-председателя на Армения Никол Пашинян. Тя ще посети 131-во Основно училище “Пейо Яворов“ в Ереван, което носи името на големия български поет. В училището се изучава български фолклор.
В понеделник президентът Йотова ще участва в събитие на високо ниво “Въздействието на Вертикалния газов коридор върху регионалната енергийна сигурност“. Вертикалният газов коридор е стратегическа инициатива за гарантиране на енергийната сигурност и диверсификация на доставките на природен газ за страните от Югоизточна, Източна и Централна Европа.
В рамките на срещата на Европейската политическа общност Илияна Йотова ще се включи в събитието “Европейска коалиция срещу употребата на наркотици“. Изказването на президента на основните дискусии на форума ще е с акцент върху транспортната и енергийната свързаност в Европа.
По време на форума държавният глава ще проведе среща с президента на Гърция Константинос Тасулас.
Срещата на върха ще бъде председателствана съвместно от председателя на Европейския съвет Антонио Коща и министър-председателя на Армения Никол Пашинян, според информация на официалния уебсайт на Съвета на ЕС и на Европейския съвет.













