България

С прелитането на вертолет с националното знаме започна водосветът по повод 6 май

  06.05.2026 10:35  
С прелитането на вертолет с националното знаме започна водосветът по повод 6 май

С прелитането на вертолет “Кугър“ с националното знаме започна водосветът на бойните знамена и знамената светини пред Паметника на Незнайния воин в София по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия – 6 май.

Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили  Илияна Йотова ще приеме почетния караул и ще произнесе слово.

В ритуала участват представителни роти от Националната гвардейска част и Съвместното командване на специалните операции, знаменен взвод със знамената светини, Гвардейският представителен духов оркестър и Представителният духов оркестър на Сухопътните войски.

Водосветът ще бъде отслужен от българският патриарх и Софийски митрополит Даниил.  

В тържествения ритуал участват служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

Сред присъстващите са председателят на Народното събрание Михаела Доцова, служебният министър-председател Андрей Гюров, кметът на София Васил Терзиев, лидери на парламентарно представени политически сили и депутати, министри от служебния кабинет, представители на държавни институции, на официални вероизповедания в България, на дипломатическия корпус и на военно-патриотичните съюзи.  

В края на ритуала над площад “Александър Невски“ ще прелетят самолети C-27J Spartan, Су-25, F-16 Block 70 и МиГ-29.

Снимка: БТА