Градът ще бъде домакин на втория кръг от надпреварата “Младежта за безопасност на движението“ и отново ще участва със собствен отбор
На 15 и 16 май 2026 г. Кюстендил ще бъде домакин на Втория кръг от Републиканския шампионат по приложно колоездене “Младежта за безопасност на движението“.
След повече от десетилетие прекъсване градът отново ще има собствен представителен отбор и ще посрещне състезанието, благодарение на усилията на Община Кюстендил и I ОУ “Св. св. Кирил и Методий“.
Надпреварата ще се проведе на площад “Велбъжд“, където млади участници от цялата страна ще демонстрират знания и умения, свързани с безопасността на движението. В програмата са включени тестове по Закона за движение по пътищата, техническо управление на велосипед, оказване на първа долекарска помощ и практически състезания по майсторско управление.
В шампионата участват деца на възраст между 10 и 15 години, а най-добре представилите се ще получат възможност да се включат в подготвителен лагер през лятото. След него се определя националният отбор на Съюза на българските автомобилисти, който представя България на европейския финал по правилата на Международната автомобилна федерация (FIA).
От Община Кюстендил припомнят, че през 38-годишната история на дисциплината националният отбор на СБА е печелил призови места на европейски финали, а единственият участник от Кюстендил, достигнал до европейски финал, е завършил без наказателни точки.













