Свят

Lufthansa ще придобие още 49% от ITA през юни

  13.05.2026 14:30  

Снимка: Bloomberg LP

След сделката германската авиокомпания ще притежава 90% от италианската, след като регулаторите от ЕС и САЩ дадат одобрението си

Lufthansa Group ще упражни опцията си за придобиване на още акции на ITA Airways. През юни германският превозвач ще купи още 49% от капитала на италианската авиокомпания, с което ще увеличи дела си в нея до 90%, пише Ройтерс, като се позовава на съобщение на германската авиокомпания.

В момента делът на Lufthansa в ITA е 41%.

Очаква се придобиването да бъде завършено през първото тримесечие на 2027 г. след одобрение от регулаторите на Европейския съюз (ЕС) и САЩ.

В съобщението си от Lufthansa посочват, че ITA е интегрирана като петата мрежова авиокомпания на групата в много области. Придобиването подчертава стратегията на германския превозвач да превърне Рим в център за маршрути до Южна Америка.

На годишното общо събрание на акционерите главният изпълнителен директор на Lufthansa Карстен Шпор коментира, че групата е постигнала “най-бързата интеграция на авиокомпаниите в нашата история“ с ITA. Това е довело до решение за упражняване на опцията за покупка тази година.

В момента италианското правителство държи мажоритарен дял от ITA. Компанията отчете първата си годишна нетна печалба в размер на 209 млн. евро през 2025 г., подпомогната от обединението си с Lufthansa.

ITA се присъедини към програмата за лоялност на Lufthansa Miles & More през април. Миналия месец тя се присъедини и към Star Alliance.

Единственото изключение от интеграцията е северноатлантическата мрежа и присъединяването на ITA към съвместното предприятие A++ с United Airlines, Lufthansa Group и Air Canada. Това изисква одобрение от Министерството на правосъдието и Министерството на транспорта на САЩ. Главният изпълнителен директор на ITA Йорг Еберхарт заяви миналия месец, че ще бъде подадено заявление веднага щом Lufthansa Group вземе решение за опцията за покупка.

Италианското министерство на икономиката и финансите ще запази 10%, но Lufthansa има право да изиска опция за този дял най-късно през 2033 г., уточняват от сайта flightglobal.com.

Lufthansa придоби 41% от ITA през май 2023 г. за 325 млн. евро. Сделката получи окончателно одобрение от Европейската комисия едва през ноември 2024 г., тъй като изискваше комбинация от мерки в подкрепа на конкуренцията, включително отказ от слотове на няколко летища в Италия за полети на къси и дълги разстояния./ investor.bg