България

Почивните дни идват с порои и гръмотевични бури

  23.05.2026 07:17  
Почивните дни идват с порои и гръмотевични бури

Повече слънце и температури до 30 градуса през новата седмица

 

Макар и без резки температурни амплитуди, времето през следващите 48 часа ще остане силно неустойчиво. След кратко отслабване на валежите в някои райони в събота, дъждовете отново ще обхванат почти цялата страна, макар и с различен интензитет.

Най-съществени количества валежи се очакват в Северна България. В часовете следобед и привечер ще се развиват гръмотевични бури, като рискът от градушки ще бъде по-сериозен в Централна и Източна България.

Динамична ще остане метеорологичната обстановка и в неделя. Преди обяд на отделни места облачността временно ще се разкъса, но по-късно през деня отново се очакват краткотрайни, на моменти интензивни валежи, придружени от гръмотевици и условия за градушки.

Температурите ще се задържат почти без промяна както в събота, така и в неделя, като максималните стойности ще бъдат между 20 и 25 градуса. Вятърът от север ще се усеща по-осезаемо в източната половина на страната, където се очакват и по-силни пориви.

През следващата седмица времето ще бъде по-спокойно и по-близко до типичното за края на май. Сутрините ще са предимно слънчеви, а следобедите ще носят временни увеличения на облачността. Валежите ще бъдат с локален характер и няма да обхващат цялата страна.

Според ранните прогнози в средата на седмицата през страната може да премине студен атмосферен фронт, който ще донесе краткотрайни интензивни валежи, гръмотевични бури и опасност от градушки. Най-голяма вероятност за по-сериозни явления има в Североизточна България.

Дневните температури постепенно ще се повишават и около средата на седмицата на места ще доближат летните стойности от 30 градуса. Към края на периода обаче отново ще се понижат до обичайните за сезона 20–25 градуса.