Свят

Премиерът на Великобритания Киър Стармър подаде оставка

  22.06.2026 14:14  
Премиерът на Великобритания Киър Стармър подаде оставка

Урсула фон дер Лайен го определи като "държавник", допринесъл за укрепването на сигурността на Европа и Украйна

Британският премиер Киър Стармър обяви, че ще подаде оставка, след като се изправи пред бунт в рамките на своята лявоцентристка Лейбъристка партия, предаде NBC News.

Обявлението може да разчисти пътя към властта за вероятния наследник на Стармър - Анди Бърнам. Следващият министър-председател ще стане седмият лидер на страната в рамките на едно десетилетие.

Това бележи удивително падение за лидер, който си осигури съкрушителна изборна победа през 2024 г., яхвайки вълната на народното недоволство срещу 14-годишното дясно управление на Консерваторите.

Политическата съдба на Стармър обаче претърпя удар от поредица от тежки скандали, докато много от собствените му депутати го обвиниха за политически грешки, които се оказаха дълбоко непопулярни сред обществеността.

Призивите към Стармър да напусне се засилиха от май насам, когато - след едва две години на власт, той изведе партията си до едно от най-лошите ѝ представяния в историята на местните и регионалните избори, докато крайнодясната партия "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фараж постигна исторически успехи.

Ключовият съперник на лидера в рамките на партията е Бърнам, кметът на Голям Манчестър, който открито беше обсъждал планове за оспорване на лидерското място.

В четвъртък Бърнам спечели частичните избори за депутатско място в парламента, прескачайки решаващо препятствие пред възможността да отправи такова предизвикателство.

Стармър се беше зарекъл да се бори при всяко оспорване, но докато спекулациите се засилваха през уикенда, дори президентът Доналд Тръмп се намеси.

Премиерът "се провали сериозно по две много важни теми - имиграцията и енергетиката. Пожелавам му успех", написа Тръмп в Truth Social.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отдаде почит на британския премиер Киър Стармър след обявената му оставка, като го определи като "държавник", допринесъл за укрепването на сигурността на Европа и Украйна.

"Превърнахте се в държавник за две години, докато на някои лидери са им необходими десетилетия. Благодарение на Вас сигурността на Европа и на Украйна беше укрепена. Благодаря Ви, скъпи Киър", написа тя./bgonair.bg