България

След 36 години: Йордан Цонев обяви, че напуска политиката

  23.06.2026 13:22  
След 36 години: Йордан Цонев обяви, че напуска политиката

Йордан Цонев напуска политиката след 36 години. Новината за оттеглянето му идва тъкмо седмица след като той беше изключен от ръководството на ДПС, и няколко месеца след парламентарните избори, на които не успя да влезе като депутат в 52-ото Народно събрание.

Пред медиите Цонев коментира решението си по следния начин:

"Аз съм помолил да бъда освободен от всички постове, защото решението ми е да не се занимавам с политика повече. Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно! Ако погледнете биографията ми, ще видите, че тази година ставам на 70, с Божията воля. Впрочем не исках да се кандидатирам и за депутат, но бях помолен, за да помогна на младите!"

Припомняме, че на 15 юни Централният съвет на ДПС проведе заседание, на което беше взето решение за смяна на партийното ръководство. В новия състав отпаднаха три от знаковите имена на движението – депутатите Йордан Цонев, Хамид Хамид и Станислав Анастасов.

До това заседание Йордан Цонев и Станислав Анастасов заемаха постовете на заместник-председатели на партията. Цонев беше и сред първите фигури, които застанаха на страната на Делян Пеевски след разцеплението в ДПС преди две години.

По време на самото заседание на Централния съвет партийният лидер Делян Пеевски заяви:

"Аз ще бъда най-отпред и заедно с цялото ръководство ще защитим всеки, без значение дали е кмет, общински съветник или редови член и няма да допуснем никой да бъде несправедливо притискан и репресиран."

Йордан Цонев приключва политическата си кариера с дългогодишно присъствие в законодателната власт на страната. За първи път от много години насам той остана извън състава на настоящия парламент.

През изминалите три десетилетия Цонев е избиран за народен представител в общо тринадесет състава на парламента. Неговата депутатска кариера преминава през 38-ото, 40-ото, 41-ото, 42-ото, 43-ото, 44-ото, 45-ото, 46-ото, 47-ото, 48-ото, 49-ото, 50-ото и 51-ото Народно събрание. С окончателното му оттегляне се слага край на едно от най-дългите присъствия в българския парламентаризъм от 1990 година насам.