България Любопитно

Осмокласнички от Враца върнаха портмоне с 1000 евро на болна жена

  23.06.2026 14:25  

Снимка: стоп/кадър bgonair.bg

Двете ученички не се поколебали и веднага решили да подадат сигнал

Осмокласнички от СУ "Христо Ботев" във Враца намериха и върнаха портмоне с пенсията на болна жена. Намерената сума била около 1000 евро.

Всичко започва по време на разходка в центъра на Враца, когато Никол и Ния забелязват портмоне, оставено без надзор на пейка.

"Помислихме, че е на някой от хората наоколо. Разпитахме ги и казаха, че не е тяхно. Тогава решихме да видим какво има вътре, за да опитаме да свържем нещата от портмонето с някакъв човек", разказа ученичката в СУ "Христо Ботев" - Враца Никол Матеева.

След като разгледали съдържанието, момичетата предположили, че портмонето принадлежи на възрастна жена.

"В този момент си помислихме, че това със сигурност е на възрастна жена. По черно-белите снимки познах. Помислих си, че току-що е взела пенсията си и иска да си плати сметките", каза ученичката Ния Кожухарска.

Двете ученички не се поколебали и веднага решили да подадат сигнал.

"Причината е, че може би такъв пример ни е даван досега в живота", сподели Ния.

"Няма да се почувстваме добре, ако на нас ни вземат портмонето и не ни го върнат", допълни Никол.

Оказало се, че портмонето принадлежи на възрастна жена от село Добруша, която се бори с онкологично заболяване. Никол и Ния го предали в полицията, без да разказват за постъпката си.

По-късно самата жена се свързала с директора на училището, за да благодари и да разкаже за случилото се.

"Тя ни помоли да благодарим на момичетата и да дадем публичност на доброто дело. Разбира се, ще им връчим грамоти в края на учебната година. Въпросът не е в материалните жестове, а в моралната стойност на тази постъпка", коментира директорът на училището Красимир Богданов.

След добрата постъпка Никол и Ния вече гледат към следващата си цел. И двете са решили да учат право, за да могат един ден да помагат на хора, изпаднали в беда./ bgonair.bg