Петрич

Петрич в полезрението на световната археология: Елитни експерти обсъдиха бъдещето на Хераклея Синтика

  29.06.2026 17:38  
Петрич в полезрението на световната археология: Елитни експерти обсъдиха бъдещето на Хераклея Синтика

Петрич затвърждава водещата си роля в опазването на културно-историческото наследство, посрещайки световни авторитети в сферата на археологията и реставрацията. Кметът Димитър Бръчков проведе работна среща с елитни представители на български и международни организации, за да обсъдят мащабни инициативи за развитието на Античен град Хераклея Синтика.

В делегацията, която посети Историческия музей в Петрич и археологическия обект, влязоха инж. Винчензо Калванезе – технически директор на Археологически парк “Помпей“, арх. Андреа Грилето – директор на Италианската реставраторска асоциация, както и организаторите на “Форум Брацигово“ – арх. Десислава Димитрова и инж. Любка Денева.

Изборът на Петрич за подобна визита не е случаен. През последните години общината доказа, че работи целенасочено и последователно за социализацията и реставрацията на своите културно-исторически обекти. Сега целта е тези усилия да бъдат надградени чрез обмен на световен опит и добри практики.

“Целим да разширим и надградим партньорските отношения с утвърдени организации, за да приложим най-доброто в приоритетен за нас ресор“, коментира кметът Димитър Бръчков.

Работната среща е логично продължение на задълбочаващото се сътрудничество между общината и експертната общност, започнало по време на “Седмицата на реставрацията“ във Ферара, Италия, и участието на Петрич във “Форум Брацигово“ през 2024 г. С тези стъпки Петрич не само съхранява своето минало, но и превръща археологическото си наследство в съвременен символ на развитието на града.