Петрич Сандански

(Обновено)​ Тежък пожар край Левуново: Хеликоптер транспортира пострадал с изгаряния, огънят застраши АМ “Струма“

  09.07.2026 14:04  

Стоп-кадър Vega News

 

Голям пожар с широк фронт избухна в землището между селата Левуново и Генерал Тодоров, като при инцидента пострада тежко 60-годишен мъж. Той е получил изгаряния по около 30% от тялото си. Заради критичното му състояние бе организиран спешен транспорт с медицински хеликоптер, който го откара до специализирано лечебно заведение за оказване на квалифицирана помощ, съобщи БТА. 

Към момента от Центъра за спешна медицинска помощ в Благоевград уточняват, че обстоятелствата, при които мъжът е пострадал, все още се изясняват, като не е ясно дали той е участвал в опитите за потушаване на пламъците.

Видео: Vox64

За мащабите на пожара алармира кметът на с. Генерал Тодоров Станислав Станков, като огънят се разрази в непосредствена близост до автомагистрала “Струма“. На място бяха мобилизирани четири противопожарни автомобила от Сандански и един от Петрич. Към момента усилията на огнеборците са насочени към ограничаване на разпространението на пламъците, като за щастие огънят все още не е достигнал жилищни сгради в с. Генерал Тодоров.

Ситуацията наложи намесата и на Агенция “Пътна инфраструктура“ (АПИ), откъдето предупредиха водачите да преминават с повишено внимание в участъка от км 155 до км 157. Видимостта на пътното платно е силно намалена поради задимяването, което налага стриктно спазване на скоростния режим.

Видео: VEGA News

От Община Сандански отправиха категоричен призив към гражданите да не се приближават до района на инцидента, за да не се възпрепятства работата на екипите и да не се излагат на риск човешки животи. Жителите се призовават да следят стриктно указанията на органите на реда и в никакъв случай да не палят огън на открито, тъй като високите температури и вятърът превръщат всяка искра в потенциално бедствие. При необходимост, сигнализирайте незабавно на тел. 112.

Днешният ден се очертава изключително напрегнат за пътната безопасност в региона. Това е вторият сериозен инцидент на автомагистралата край Сандански, след като по-рано (при км 149) тежкотоварен автомобил се запали в движение. Благодарение на адекватната реакция на водача при първия случай нямаше пострадали, а пожарът бе овладян своевременно.